Gelir İdaresi Başkanı'ndan KDV indirimi uyarısı

  • Giriş : 03.01.2008 / 11:01:00

KDV indirimlerinin fiyatlara yansıması tüketici ve meslek kuruluşlarının elinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, bazı ürün ve hizmetlerdeki KDV indirimlerinin fiyatlara yansıtılması konusunda meslek kuruluşlarını uyardı.

Bakanlar Kurulunun 1 Ocak'ta yürürlüğe giren KDV indirimlerinin fiyatlara yansıtılıp, yansıtılmadığına ilişkin tartışmalar sürerken, Gelir İdaresi Başkanı Ulusoy, bu olayda en büyük görevin tüketicilere ve meslek kuruluşlarına düştüğünü belirtti.

Ulusoy, ''Fiyatlar piyasada oluşuyor ama KDV indirimleri konusunda tüketiciler, tüketici dernekleri ve meslek kuruluşları duyarlı olmalı'' dedi.

Leasingteki (finansal kiralama) kdv artışıyla ilgili eleştirileri de değerlendiren Ulusoy, bu düzenlemenin ekonomik bir gereklilik olduğunu ifade etti.

Diğer ülkelerde de çeşitli ürün ve hizmetlere vergi avantajları tanındığını, ancak bunların kısa tutulduğunu anlatan Ulusoy, şunları söyledi:

''Bu tür avantajlar çok kısa süreli uygulanıyor. Bizdeki gibi 20 yıl değil. Türkiye'de leasing sektöründeki vergi avantajı 20 yıla yakın bir süredir uygulamadaydı. Bu çok uzun bir süre. Üstelik uygulamada, tek tek leasinge konu edilmesi mümkün olmayan arsa, inşaat malzemeleri gibi unsurlar da buna konu edilir hale gelmişti. Bu nedenle böyle bir düzenlemeye gidilmesi, vergi tekniği açısından da, ekonomik açıdan da bir gereklilikti.''

''VATANDAŞ İHBARDA BULUNSUN''

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Şinasi Candan da, KDV indirimlerinin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığını vatandaşların yakından izlemesini, indirime yanaşmayanları da kendilerine ihbar etmesini istedi.

Etik değerler açısından KDV oranı indirilen ürünlerde, fiyatın da aşağı çekilmesi gerektiğini vurgulayan Candan, ''Ancak bunu öncelikle vatandaşlar ile tüketici meslek kuruluşlarının takip etmesi gerekmekte. Bize de ihbarda bulunabilirler. Yazarkasa denetimleri sırasında buna da bakarız. Fakat fiyat konusunda bizim çok fazla bir yetkimiz yok. Bu nedenle öncelikli görev tüketiciye düşüyor'' diye konuştu.

KDV'Sİ İNEN-YÜKSELEN MAL VE HİZMETLER

Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı, çeşitli mal ve hizmetlerdeki son KDV düzenlemeleri konusunda bir değerlendirmede bulundu.

İlgili Bakanlar Kurulu Kararı ile daha önce çok sayıda Kararname ile getirilen düzenlemelerin birleştirilerek, tek bir Kararnamede toplandığı belirtilen değerlendirmede, bazı mal ve hizmetlerin KDV oranlarının da 1 Ocak 2008'den geçerli olmak üzere değiştirildiğine dikkat çekildi.

Değerlendirmede, bu değişiklikler de şöyle sıralandı:
''-Küçük ve büyükbaş hayvan etleri ve bağırsağının toptan satışındaki KDV oranı, yüzde 1'den 8'e çıkarılmıştır. Perakende teslimlerdeki yüzde 8 oranı ise korunmaktadır.

-Kütlü ve elyaf pamuk, linter pamuk, pamuk lifi döküntüleri, natürel veya tops haldeki tiftik, yün ve yapağının, Gümrük Tarife Cetvelinin 41.01 pozisyonundaki sığır ve atların, 41.02 pozisyonundaki koyun ve kuzuların (astragan veya karakul, persaniye, breitschwanz ve benzerleri, Hint, Çin, Moğolistan ve Tibet kuzuları hariç), 41.03 pozisyonundaki keçi ve oğlakların (Yemen, Moğolistan ve Tibet keçi ve oğlakları hariç) ham post ve derilerinin toslam teslimlerinde KDV oranı yüzde 1'den yüzde 8'e çıkarılmış, perakende teslimlerinde ise yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmiştir.

-Binek otomobillerinin alımında yüklendikleri katma değer vergisini indirme hakkı bulunan mükelleflerin, bu araçları kullanılmış olarak satışlarında, KDV oranı yüzde 1'den yüzde 18'e yükseltilmiştir. Bu vergiyi indirme hakkı bulunmayan mükelleflerin satışlarında ise yüzde 1 oranı devam etmektedir.

-Finansal kiralama işlemlerinde KDV oranı, kiralamaya konu malın KDV oranına eşitlenmiştir.

-Engelliler için motorsuz bisikletler, diğer motorsuz tekerlekli taşıtlar, tekerlekli koltuklar ve diğer taşıtların teslimi, KDV'den istisnadır. Bu nedenle, bu ürünlerdeki yüzde 1 oran uygulaması kaldırılmıştır.

-Kan ve kan kompenentlerine uygulanan KDV oranı yüzde 8 olarak belirlenerek, bunların benzeri olan kan ürünleri ve ilaçlar ile eşitlik sağlanmıştır.

-3096 sayılı Kanun kapsamında işletme devir hakkı teslimi sona erdiğinden, indirimli oran uygulaması kaldırılmıştır.

-Tarih ve sanat mirasımızın sunum mekanları olan müzelere giriş ücretlerinde KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmiştir.''

YILBAŞINDA UYGULAMAYA GİREN DİĞER İNDİRİMLER

Öte yandan geçen yıl 30 Mayısta çıkarılan Kararname ile KDV oranı 1 Ocak 2008'den itibaren yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülen teslim ve hizmetler de şöyle:

-Beyaz çikolata
-Kakao ve kakaolu ürünler, çikolata
-Gazlı içecekler (kola, gazoz, meyveli gazoz)
-Gazino, açık hava gazinosu, bar, dans salonu, diskotek, pavyon, taverna, birahane, kokteyl salonu ve benzeri yerler hariç olmak üzere kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler (Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç)
-Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmeti (Konaklama tesislerinde geceleme hizmetinden yararlanamayanlara verilen tüm hizmetler ile geceleme hizmetiyle beraber verilen ancak ayrıca belgelendirilen ya da geceleme hizmetine ait belgede ayrıca fiyatlandırılan hizmetler bu sıra kapsamında yer almamaktadır. Ancak geceleme hizmeti kapsamında verilmesi ve geceleme bedeline dahil edilmesi mutat olan diğer hizmetler, bu sıra kapsamında yer almakla birlikte, bu şekilde belirlenen geceleme bedeli içinde sunulan alkollü içeceklere ilişkin yüklenilen KDV tutarları, hizmeti sunanlar tarafından indirim konusu yapılamaz.)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious