Geliştirdiği yastığa patent aldı

Geliştirdiği yastığa patent aldı.15696
  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Sakarya'da 50 yıldır yorgancılık yapan 62 yaşındaki Hasan Kar, kendi geliştirdiği özel yastığa patent aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yapışmayan, ezilmeyen, kafanızı çeker çekmez hemen şişik halini alan yastık özellikle lüks oteller ve hastanelerden ilgi görüyor. Hasan Kar, uzun süre çalışmanın bir sonucu böyle bir yastık tasarladığını ve bunu gerçekleştirdiğini söyledi. Buluşunu hemen tescillediğini anlatan Kar, yastığın 3 kılıftan oluştuğunu ifade etti. Kar, "Yastığın en iç kısmında özel sünger kırpıntısı var. Bu kırpıntı pamuk bir kılıfla kaplı. Bunun üstüne pamuktan ince bir yorgan gibi dokunmuş ikinci tabaka mevcut. Bu tabakada yine kılıfla kaplı ve en son nevresim kılıfıyla yastık tamamlanıyor. Yastık ne kadar ezilirse ezilsin, hallaç olmuyor hemen kabarık şeklini geri alıyor. Yüz de yüz pamuklu olduğu içinde terletmiyor." dedi.

YORGANIN KİTABINI YAZDI

Hasan Kar,yorgancılık konusunda 3 adet kitap yazdı ve 3 bin adet satışa ulaştı. Kitaplarını Fransa gibi ülkelerdeki bazı el sanatlarıyla uğraşan kişilerinde aldığını belirten Kar, mesleğinde kitap yazma fikrinin nasıl oluştuğunu ise şu şekilde açıkladı:

"Yorgan diktirmek için müşteri geldiğinde dikilen yorganlar haricinde göstereceğim çok çeşitli modeller olmasını arzu ediyordum. Öncelikle kitabı bir katolog şeklinde kafamda oluşturdum. Ama daha sonra uyku esnasında çok önemli yeri olan sağlıklı bir yorganın malzeme seçiminden dikimine ve oradan desenlerine kadar olan aşamasını bir kitap haline dönüştürmeyi arzu ettim. Uzun çaba ve uğraşlardan sonra belli aralıklarla 3 adet kitap yazdım."

Yorganları Osmanlı desenleri, tarihi motifler, doğadan manzara ve çeşitli hayvan figürleri ile sadece iğne ve iplik kullanarak desen verdiğini anlatan Kar, yaklaşık 150 yorgan örneğini fotoğraflayarak kitabına koyduğunu kaydetti. Kar, kitaplarının Halk Eğitim merkezleri ve sanat okullarındanda ilgi gördüğünü ifade ederek ancak Kültür Bakanlığı ve bağlı kurumlarından gereken ilgiyi görmediğini dile getirdi. Kar, el yorgancılığının tarihe karışmak üzere olduğunun altını çizerek, bu dalın önemli bir el sanatı ve Osmanlı'nın önemli bir kültrü olduğunu vurguladı. Kar birikimlerini değerlendirmek ve öğrenci yetiştirmek istediğini belirterek, "Ne yazık ki bu sanata ilgi azaldı. Çırak bulamıyoruz. Güzelim meslek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya" şeklinde konuştu.

Kar, yorgan denilip geçilmemesi gerektiğini kaydederek, sağlıklı ber uykunun ancak sağlıklı bir yorganla mümkün olacağını vurguladı. Son zamanlarda sentetik ve sunni malzemelerle üretilen yorganların insanların sağlığını bozduğunu ifade eden Kar şunları söyledi: "İnsanlar bu konuda bilinçsiz. Hayatlarının neredeyse yarısını geçirdikleri, üzerine örttükleri ve bedenlerine sardıkları yorganın sağlıklı olup-olmadığını şüşünmüyorlar. Oysa bir ayakkabıya 150 YTL, bir gelinliğe en ucuz 500 YTL ödeyebiliyorlar. Çünkü bunlar görülüyor. Yorgan ise sadece yatak odasında kalıyor."

Kar elişi, göz nuru bir yorganın 4-5 gün içerisinde işlendiğini belirterek, Türkiye'den çok yabancıların bu sanata büyük ilgi gösterdiğini vurguladı. ABD ve bazı Avurupa ülkelerinde bu yorganların duvarlara tablo niyetine asıldığını vurgulayan Kar " Ülkemizdeki genç nesil bunun kıymetini bilmiyor." diyerek sitem etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious