Geliyorum diyen tehlikenin sesleri

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Son günlerde Ağrı Dağı'ndan patlama sesleri geliyor. Çevre köyler endişeli. Kimileri bunu, bütün dünyada volkanların harekete geçmesinin işareti olarak yorumluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Asıl tehlike ise patlamalardan çok, ardından yaşanacaklarda.

Ağrı Dağı'ndaki buzulların erimesi nedeniyle oluşan patlama sesleri bundan sonra Türkiye'yi bekleyen değişikliklerin ön habercisi: Türkiye çölleşiyor.

TÜBİTAK desteğinde yapılan 'küresel ısınma ve buzul morfolojisi' ile ilgili bir araştırma bu tehlikeye işaret ediyor.

Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ökkeş Kesici'nin, 107 yıllık zaman dilimini gözlemleyerek oluşturduğu dört farklı haritaya göre, Türkiye çölleşme riskiyle karşı karşıya. Buzulların yüzde 97'si erimiş, Ağrı, Cilo, Süphan ve Kaşgar dağlarının bir kısmında çok az buzul kalmış, Erciyes ve Aladağlar'daki buzullar ise tamamen yok olmuş.

Araştırmasında, küresel ısınmayla iklim kuşaklarında kayma meydana geldiğini belirten Kesici, Türkiye'nin bu açıdan daha kuzeye kaydığını ve güneydeki başka bir iklim kuşağı tarafından işgal edilebileceğine de değindi.

Kesici, Türkiye'nin Sahra, Arabistan, Büyük Hindistan Çölü ve Patagonya ikliminin etkisine gireceğine de dikkat çekti:

''Küresel ısınmanın başlamasıyla Türkiye çölleşecek. Ancak, yüksek enlemlerin etkileriyle daha ılıman bir iklime sahip olacak.'

'Buzullar eriyince deniz seviyesi yükselecek. Gelişim ve değişim uzun bir süreç alacak gibi gözükse de kendi iç dinamiklerine göre çok hızlı gelişiyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious