Gemi korsanlarına karşı son karar

Gemi korsanlarına karşı son karar.12845
  • Giriş : 11.12.2008 / 22:25:00

ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde, (BMGK) Somali'de korsanlarla denizde olduğu kadar karadan ve havadan da mücadele edilmesini öneren yeni bir karar taslağı metni dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin BM Daimi Temsilciliği tarafından bugün BMGK toplantısında dağıtılan metinde, Somali'nin açıklarında gemileri kaçıran korsanlarla daha etkin bir biçimde mücadele edilmesi için Somali hükümetiyle işbirliği yapılarak korsanların yakalanması için karada ve havada da harekete geçilmesi isteniyor.

Metinde Somali hükümetiyle korsanlığa ve silahlı soyguna karşı işbirliği yapan tüm ülkelerin ve bölgesel grupların Somali kıyılarında gerekli tüm önlemleri alabilecekleri vurgulanıyor.

ABD yönetiminden ismini vermeyen üst düzey bir yetkili, Washington'da AP Ajansı'na yaptığı açıklamada, BMGK'nın, ABD'nin önerdiği metni kabul etmesi durumunda, ABD ordusunun korsanlarla mücadelesinde elindeki seçeneklerin artacağını, ama bunun askeri bir harekat anlamına gelmediğini söyledi.

ABD tasarısının, gelecek hafta BMGK'da düzenlenecek Somali toplantısında ele alınması ve toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da katılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*