Gemide 'korsan CD' operasyonu

Gemide 'korsan CD' operasyonu.21326
  • Giriş : 25.06.2009 / 17:55:00
  • Güncelleme : 21.09.2016 / 23:44:51

Kartal sahilinde bulunan bir kuru yük gemisinde film, müzik ve oyun CD'leri ile DVD'lerini izinsiz olarak çoğaltıp piyasada sattıkları belirlenen 9 kişi yakalandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na muhalif nitelikte bandrolsüz ürünlerin dağıtım ve satışına yönelik mücadele kapsamında bir suç örgütüne yönelik çalışma başlatıldı.

Çalışma kapsamında bu suç örgütünün, kurdukları internet sitesi üzerinden sipariş alarak korsan materyal satışı ve dağıtımı yaptıkları, bu siteye giriş için şifreler oluşturdukları ve iletişimlerini de bu şekilde sağladıkları belirlendi.

Bu tespitlerin ardından Kadıköy, Pendik, Kartal ve Üsküdar ilçelerinde 20 ev ve iş yerine eş zamanlı düzenlenen operasyonda, suç örgütünün elebaşı konumunda olan Yasin Ş'nin de aralarında bulunduğu 9 kişi yakalandı.

Teknik takip sonucu, bu kişilerin korsan ürünleri Kartal sahilindeki bir kuru yük gemisinde çoğalttıkları anlaşıldı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan geminin sahibi, yaklaşık 6 ay önce gemiyi 1 milyon dolara satın aldığını, aldığında büyük bir kısmının korsan ürünlerle dolu olduğunu söylediği belirtildi.

Operasyon sonucu, yaklaşık 20 bin adet bandrolsüz CD, DVD ve VCD ile bu materyallerin çoğaltımında kullanılan 7 adet çoğaltım cihazı ele geçirildi. Korsan ürünlerin orijinal piyasa değerinin 600 bin TL olduğu kaydedildi.

Polisteki işlemleri tamamlanan 9 kişi, daha sonra Pendik Adliyesine sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*