Gemiler Türk'ün takibinde

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Türk denizlerinden geçen tüm gemiler saniye saniye takip edilebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AIS sisteminin test çalışmaları Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri İstanbul Merkezi'nde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törende gerçekleştirildi.

Ulaştırma Bakanlığı, uluslararası regülasyonlarla, yaklaşık iki yıl önce 300 grosstonun üzerinde tüm deniz araçlarında bulundurulması zorunlu hale gelen ve Mart 2007 tarihine kadar ülkemizde daha ufak deniz araçlarında da zorunlu olarak uygulanacak Otomatik Tanıma Sistemi (AIS) üretimi projesinde sona gelindi. Türkiye'de denizcilik elektroniği alanında yaklaşık 7 aydır Ar-Ge çalışması yürüten T-Tronics şirketi, prototipleri üzerinde çalıştığı AIS Class A ve Class B Transponder cihazlarını Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen toplantıda tanıttı.

Gelişmiş radar sistemlerine ek olarak kullanılacak AIS sistemi ile kaptanlar çevrelerinde görülen veya görülemeyen gemileri, dar su yollarındaki riskleri, karaya oturma ve çarpışmaları önceden görerek, bu gibi riskli durumları kontrol altına alabiliyor. Türk deniz filosundaki binden fazla yük ve yolcu gemisi, 3 binden fazla balıkçı teknesi ve 5 bin yatın tamamı otomatik tanıma sistemi cihazını kullanabilecek potansiyelde.

T-Tronics tarafından geliştirilen iki tip TT450 AIS-A ve TT450 AIS-B cihaz ile temelde gemilerin otomatik takibi ile gemi kazalarının, insan ve mal kaçakçılıklarının önüne geçilecek. Cihazların standartları ise Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ve Uluslararası Fenerler Birliği'nin (IALA) tarafından belirlenmiş durumda. AIS terminalleri, deniz araçlarının birbirleri ile VHF telsiz bandında haberleşerek sistem üzerinden yer, konum, yük, tip, boy, geliş-gidiş güzergâhı gibi bilgileri birbirlerine aktarmalarını sağlıyor. 160 Mhz deki telsiz altyapısı kullanılarak gerçekleştirilen iletişimin ekstra bir maliyeti bulunmuyor.

Terminalin yerli bir elektronik tasarım firması olan T-Tronics tarafından tasarlanıp üretilmesi de ülkemize bu teknolojiyi kazandırıken, bu terminallerde yurt dışına bağımlılığımızı ortadan kaldırarak maliyet avantajı sağlıyor.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sistemin önemine dikkat çekerken böylesi teknolojik bir projenin tamamen yerli firmalar tarafından gerçekleştirilmesine işaret etti. Son bir kaç yıldan beri havaalanlarında, denizlerde, seyrü sefer güvenliği, havalimanı güvenliği, hava sahası güvenliğinin önem kazandığını söyleyen Yıldırım, Türkiye'nin 8 bin 400 kilometrelik deniz sınırının her türlü kaçakçılık, terör olaylarına karşı korunması için teknolojiyi kullandıklarını anlattı. Son 3 yıldan beri bütün imkanları kullanarak, ilgili tüm kurumlarla işbirliği sağlayarak denizlerde güvenliği artırıcı tedbirleri aldıklarını söyleyen Yıldırım, bu kapsamda 2003 yılında gemi trafik kontrol sisteminin devreye aldıklarını anlattı. Yıldırım böylece yılda 50 bin geminin denizlerdeki trafiğini kontrol edebildiklerini belirtti. Yıldırım, teknolojinin kullanılarak denizlerin, kıyıların güvenliğini sağlamak üzere başlattıkları çalışmanın bugün neticesini aldıklarını kaydetti.

-AIS NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?-

İngilizce Automatic Identification System kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan AIS, Otomatik Tanıma Sistemi olarak biliniyor. Denizcilik mevzuatları NAV 45 ve SOLAS'ın gözden geçirilmesi sırasında, bütün dünya denizlerindeki gemilerin bu teknolojiye geçmesine karar verildi. Gemilerin VHF deniz bandında çalışan bir transponder sistemi olan AIS, geminin adı, çağrı işareti, mevkii, o anki rotası, eni, boyu, tipi, draftı, tehlikeli yük varsa cinsi gibi verileri diğer gemilere veya sahile otomatik olarak iletiyor. Bu veri aktarımı dakikada 2 bin kez tekrarlandığı için bilgiler bilgi gönderim zamanı değişkenlik gösteren bir şekilde saniyeler mertebesinde güncelleniyor.

Gemiden gemiye ve karasal iletişim sistemlerine yüksek güvenirlikte veri aktarılmasını sağlayan cihazlar, karada kurulan elektronik harita göstericisi sistemler (ECDIS) tarafından da görüntüleniyor. Sahil ve civardaki gemi trafiği tıpkı radardaki gibi izlenebiliyor. Radar sistemlerinden farklı olarak AIS sisteminde deniz aracının tüm kimlik bilgileri görüntülenebiliyor.

Daha önce havacılıkta kullanılan sistem, askerî gemilere arkasından da sivil denizcilik piyasasına açıldı. Gemilerin birbirlerini radar ekranında tanıma ve tanımlamasını kolaylaştıran sistem önceleri manuel yolla ve telsizler aracılığıyla gerçekleştirilen iletişimi tamamen otomatiğe bağlıyor.

Sistem İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nda yer alan VTS (Vessel Traffic System) radar sistemleriyle de uyumlu çalıştığı için denizcilere büyük kolaylıklar getiriyor. Halen tankerler ve büyük yük gemilerinde kullanılan cihazlar Boğazlar'daki radar sisteminde de otomatik olarak kullanılıyor. IMO kararıyla, 2008 yılına kadar tüm gemilerin cihaz ünitelerini sistemlerine entegre etmesi zorunla hale gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious