Gemiyi Sultan Fatih gibi karada yürüttüler

Gemiyi Sultan Fatih gibi karada yürüttüler.17119
  • Giriş : 26.04.2008 / 13:41:00

Yapımı 2 yıl süren ve 20 kişi tarafından bir tarlada inşa edilen ahşap gulet, 30 kişi tarafından 2 gün süren zorlu mücadele sonucu kızaklarla denize indirilebildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adem Ülker'in haberi

Muğla'nın Marmaris ilçesi Bozburun beldesinde yaklaşık 2 yıl süren çalışmanın ardından tamamlan 43 metre uzunluğundaki ahşap gulet, karadan kızaklarla denize indirildi.

Marmaris'in Bozburun beldesinde yapımına 2 yıl önce başlanan 43 metre uzunluğundaki ahşap gulet tamamlandı. Denizden 200 metre içeride bir tarlanın içinde yapılan ve ''Mare Nostrum'' adı verilen ahşap guletin tamamlanması çalışanları sevindirdi.

-GULET, KARADAN KIZAKLARLA DENİZE İNDİRİLDİ-

Ahşap Guletin sahibi Kadir Turan, yaptıkları guletin Türkiye'nin en büyük ahşap guletlerinden birisi olduğunu iddia ederek, ''Bu gulet, dünyanın her yerine gidebilecek kapasite ve donanıma sahip. Guletin yapımına yaklaşık 2 yıl önce başladık. Gulet için yaklaşık 2 milyon avro harcadık'' dedi.

Guletin içinde 20 metrekare büyüklüğünde 6 lüks kamara bulunduğuna işaret eden Turan, ''Gulet, Ege ve Akdeniz kıyılarında turlara çıkacak. Müşterinin isteğine göre İspanya ve İtalya'ya gidebilecek kapasiteye sahip. 2 Direkli guletin sudan yüksekliği 40 metre. Yapımında 450 metreküp ağaç kullanıldı. Guleti denize, kızaklar yardımı ile indirdik.'' diye konuştu.

YAPIMI 2 YIL SÜRDÜ

Guletin yapımının 2 yıl sürdüğünü anlatan gulet yapım ustası Kadir Akyel ise guleti planlanan zamanda tamamlamak için 2 yıl boyunca her gün 20 kişi ile çalıştıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bugüne kadar çok sayıda gulet yaptık, yaptığımızı guletlerin içerisinde en büyüğü bu gulet. 2 yıl çalışmamızın yorgunluğu guleti denize indirdiğimiz an sona erdi.''

30 KİŞİ İKİ GÜNDE DENİZE İNDİRDİ

Guletin denize 2 günde 30 kişi tarafından indirildiği ve yapıldığı nokta ile deniz arasında bulunan 200 metrelik mesafeye kızaklar yapıldığı bildirildi. Guletin denize indirilmesi işlemi sırasında halatlar bağlanan gulet, işçiler ve özel yapılan bir makine yardımı ile denize ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious