Genç, savcıyı tebrik etti, AK Parti'den cevap gecikmedi

Genç, savcıyı tebrik etti, AK Parti'den cevap gecikmedi.8729
  • Giriş : 18.03.2008 / 08:20:00
  • Güncelleme : 19.03.2008 / 08:29:04

TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti hakkında açılan kapatma davası damga vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti hakkında açılan kapatma davasına ilişkin ilginç tartışmalar yaşandı. Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, davayı açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nı tebrik ederken, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kamer Genç'e, "İngiltere'de bir bakan, başkasının bahçesinde çiçek sularken tespit edilmiş, istifa ediyor. Birilerinin bahçesinde çiçek sulayan insanların aynı erdemi göstermelerini istiyorum" sözleriyle karşılık verdi.

TBMM Genel Kurulu'nun haftalık çalışma programına ilişkin Danışma Kurulu önerisi Genel Kurul'da oylanarak kabul edildi. Danışma Kurulu önerisine göre TBMM Genel Kurulu bugün saat 19.00'a kadar çalışacak. Genel Kurul, yarın ve Perşembe günü ise 14.00-20.00 saatleri arasında çalışacak.

AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın 'EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu'nun Her Türlü Mali Faaliyetleri ve Bunların Denetimine Dair Usul ve Esaslar Hakkında Kanun Teklifi' gündemin ön sırasına çekildi. TBMM Genel Kurulu Perşembe günü ise, CHP Grup Başkanvekilleri'nin verdiği Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak operasyonu konusunda genel görüşme açılmasına ilişkin önergenin öngörüşmelerini yapacak.

Bu arada, Danışma Kurulu önerisi aleyhine konuşan Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, AK Parti hakkında kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'yı kutladı. Genç, "Başsavcıyı tebrik ediyorum. Bu iyi savcılar oldukça böyle keyfilikler yapanların içine korkular düşer. Kimse suç işleyemez. Suç işleyenler bunun bedelini öder" dedi.

Önerinin lehine konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili ilginç değerlendirmelerde bulundu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya'nın, davayı açmak için Cuma günü saat 16.35'i beklediğini kaydeden Elitaş, "Niye? Piyasalarda çok önemli dalgalanmalar olabilir, piyasalar bundan zarar görmesin diye piyasaların kapandığı tarihi bekliyor" diye konuştu.

Başsavcının, 22 Temmuz vatandaş tarafından sandıkta ibra edilmiş, yüzde 47 oy almış bir partinin kapatılmasıyla ilgili sadece gazete haberleriyle, dedikodu ile ortaya çıkarılan iddianameyle yaptığı başvurunun neticesinin, dün piyasaların önemli bir şekilde dalgalanmasıyla alındığını ifade eden Elitaş, medyada yer alan haberlerin, Türk milletinin cebinden 20 ila 35 milyar dolar çıktığını ortaya koyduğunu belirtti.

19 Şubat 2001'de bir anayasa kitapçığının fırlatılmasıyla insanların servetlerini döviz cinsinden yarı yarıya kaybettiğini dile getiren Elitaş, ancak bugün güçlü bir iktidar olması, bütün sivil toplum örgütlerinin, iki tane siyasi parti hariç tüm partilerin AK Parti'ye destek vermesi sayesinde Pazartesi günü çok önemli bir zıplama beklenen piyasalarda beklenen olumsuzlukların ortaya çıkmadığını ve bugün tekrar durulma noktasına geldiğini anlattı.

İddianamede siyaset yasağı istenen 71 kişiden birisinin de kendisi olduğuna işaret eden Elitaş, suçunun ise YÖK Kanunu'nun ek 17. maddesiyle ilgili kanun teklifine 7 grup başkanvekiliyle birlikte imza atmak olduğunu söyledi. Kimsenin Türkiye'nin huzurunu, kazandığı istikrarı tek başına bozmaya hakkı olmadığını dile getiren Elitaş, 22 Temmuz tarihinden bu yana milletiyle ibralaşmış bir partiyi kapatarak Türkiye'yi kaosa sürüklemenin, bazılarının hırsları uğruna, siyasi düşünceleri örtüşmediği için AK Parti ile ilgili ortaya koyduğu söylemlerin 70 milyon Türk vatandaşına zarar vereceği uyarısında bulundu.

Başsavcının Cuma günü piyasaların kapanmasını bekleme hassasiyetini göstermesi gibi bundan sonraki süreçte de aynı hassasiyetin
gösterilmesi gerektiğini kaydeden Elitaş, "Türkiye ekonomik bir kaos içine sürüklenmemeli" dedi. Elitaş, Tunceli Milletvekili Genç'e ise şu sözlerle cevap verdi:
"Siyaset, erdemli insanların işidir. 15-20 gün önce bir haber yayınlandı. İngiltere'de bir bakan, başkasının bahçesinde çiçek sularken tespit edilmiş, istifa ediyor. Birilerinin bahçesinde çiçek sulayan insanların aynı erdemi göstermelerini istiyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious