Genç beyinlerin fikirleri ödüllendiriliyor

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Genç beyinlerin ödüllendirildiği Eğitimde Bilişim Kültürü Oluşumu'nda (EBİKO - 2006) birbirinden ilginç fikirler yarışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özel şifreleme sistemi ile bilgisayarlardaki oturum mantığını televizyonlara uyarlayan ve çocukları yayınların olumsuzluklarından korumayı hedefleyen Yönetilebilir Televizyon Projesi de finale kalanlar arasında yer alıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün himayesinde yapılan Samanyolu Eğitim Kurumları organizasyonu ile gerçekleşen EBİKO - 2006 ulusal yarışması, genç beyinlerin ürettiği orijinal fikirleri ödüllendiriyor. Yarışma, gençleri gelişen ve hızla ilerleyen teknolojiden, bilgisayar ve internet kültüründen haberdar etmek amacıyla ülke genelinde ilköğretim ve lise öğrencileri arasında yapılıyor. Organizasyon, bilişim ve internet teknolojileri konusunda ilgili, istekli, üretici öğrencileri teşvik etmeyi ve okullarda Bilişim- İnternet kültürünü oluşturmayı amaçlıyor.

Türkiye genelinde 410 okuldan 2 bin 804 öğrenci ile bin 677 proje başvurusunun yapıldığı EBİKO - 2006'da birbirinden ilginç fikirler yarışıyor. Ödül töreni 14 Mayıs Pazar günü yapılacak yarışmada finale kalan projeler arasında 'Bilgisayarlı Alışveriş Arabası'ndan 'Sesle Yönetilebilen TV'ye, 'Yönetilebilir Televizyon'dan 'Duyulan Klavye'ye, 'Sanal Akvaryum'dan '3 Boyutlu Medya'ya kadar birbirinden ilginç fikirler yer alıyor.

Bilgisayarlardaki oturum mantığı ile televziyon izlenmesini planlayan 'Yönetilebilir Televizyon' fikri de yarışmada finale kalan projeler arasında. Yönetilebilir Televizyon'da, çocukların televizyon yayınlarının olumsuz etkilerinden korunması amaçlanıyor. Proje çocuklara özel oturumlar oluşturulmasını önererek, onların zararlı yayınları izlemelerini engellemeyi ve ebeveynlerin çocuklarını program seçiminde istedikleri gibi yönlendirmelerini öngörüyor.

Şifre sayesinde diğer aile fertleri için oluşturulan oturumları açmaları engellenen çocuklar, bu sayede televizyonların olumsuz etkilerinden korunmuş oluyor. Ayrıca anne babalar, çocuğun televizyon izlerken zararlı yayınlardan korumak için yanında beklemek zorunda kalmıyor.

EBİKO 2006'da dereceye girenlere verilecek ödüller arasında; bilgisayar, cep telefonu, eğitim setleri, flash bellek, kablosuz klavye mouse, tarayıcı ve yazıcı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious