Genç: Evet çıkarsa Cumhurbaşkanı adayı olacağım

Genç: Evet çıkarsa Cumhurbaşkanı adayı olacağım.10557
  • Giriş : 19.10.2007 / 21:13:00
  • Güncelleme : 19.10.2007 / 21:18:53

Kamer Genç: Referandumda 'evet' çıkarsa, YSK'ya müracaat edip Cumhurbaşkanı adayı olacağım.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, referandumda 'evet' çıkarsa, YSK'ya müracaat edip Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 21 Ekimde yapılacak referandumla ilgili anayasa değişikliğinde çok açık ve net hatalar yapıldığını öne sürdü.
Anayasa değişikliğine ilişkin kanunun 7. maddesinde, ''Bu kanun yayımı
tarihinde yürürlüğe girer ve halkoyuna sunulması halinde tümüyle oylanır''
denildiğini anımsatan Genç, AK Parti'nin, 272 milletvekilinin imzasıyla verdiği
değişiklik teklifiyle bu kanunda değişikliğe gittiğini söyledi.
Genç, bu değişiklikte, çerçeve 6. maddeyle getirilen geçici 18. ve 19.
maddelerin kanundan çıkarılmasının istendiğini ifade ederek, verilen değişiklik teklifinde, sadece geçici 18. ve 19. maddelerin çıkarılmasının öngörüldüğünü, çerçeve 6. maddenin çıkarılmasının istenmediğini bildirdi. Genç, ''Bu çok önemli bir mesele. Çerçeve 6. maddenin çıkarılması teklif edilmemiş. Bu ne demek? Çerçeve 6. madde halen yürürlükte demektir'' diye konuştu.
Kamer Genç, TBMM Anayasa Komisyonunun iradesi dışında, anayasa değişikliğini getiren milletvekillerinin iradesinin üstüne çıkarak 6. maddeyi çıkardığını iddia ederek, ''Komisyon, anayasa teklifinde değişiklik yapamaz. Milletvekillerinin 5'te 1'inin imzasıyla ancak değişiklik yapabilir'' dedi.

-''GEÇİCİ MADDELER, ÇERÇEVE MADDEYLE ONAYLANMALIYDI''-

Genç, şunları söyledi: ''TBMM'de yapılan son oylamada, bir oylama eksik yapıldı. Çerçeve 6. madde ve içeriğindeki geçici 18. ve 19. maddelerle ilgili ayrı ayrı üç oylama yapılması gerekirken, sadece geçici maddelere ilişkin iki oylama yapıldı. Dolayısıyla 6. madde ile geçici ve 18. ve 19. maddeler yürürlüktedir.''
İlk Anayasa Değişikliği teklifinin 7. maddesinde de, ''Bu kanun yayımı
tarihinde yürürlüğe girer ve halkoyuna sunulması halinde, çerçeve 6. madde ile geçici 18. ve 19. maddeler çıkarıldıktan sonra oylanır'' denilmesi gerektiğini öne süren Genç, ''Ancak metinde 'tümü oylanır' deniliyor. Dolayısıyla geçici 18. ve 19. maddeler metinde duruyor'' dedi.
Kamer Genç, 21 Ekimde referanduma sunulacak metnin, ilk Anayasa Değişikliği teklifi metni olduğunu iddia ederek, ''Daha sonra yapılan değişikliklerin hukuki bir anlamı yoktur, çünkü, oylamalar yapılmamıştır. 6. maddenin metinden çıkarılması teklif edilmemiştir. Böyle bir şey olur mu? Bu garabet, Türkiye'de hukuk, kanun yok, parti diktası var. Muhalefet partileri de onların dümen suyunda yürüyor'' ifadesini kullandı.

-''TEKLİF JET HIZIYLA ONAYLANMIŞ''-

Genç, şunları kaydetti: ''Bunu Abdullah Gül'ün incelemesi ve fark etmesi gerekirken, teklif daha Çankaya'ya gitmeden Kavaklıdere'nin oradayken, gelmişler orada onay vermişler. Daha teklif gitmemiş, belki Çankaya'nın kapısından içeri girmemiş, jet hızıyla onay verilmiş. Bu kadar çok açık, seçik, net Anayasaya, İçtüzüğe aykırı şekilde, Anayasa Değişikliği üzerinde yapılan 2. değişiklik usulüne uygun değildir, hükümsüzdür. 21 Ekimde referandum kabul edildiği takdirde, Abdullah Gül'ün hemen istifa etmesi lazım. YSK'nın hemen cumhurbaşkanlığı seçimini hemen başlatması lazım. hukuk, hak varsa böyle olması lazım. Referandumda 'evet' çıkarsa, YSK'ya müracaat edeceğim, Cumhurbaşkanı adayı olmak için burada da 20 milletvekilinin imzasını toplayarak Meclis Başkanlığına sunacağım ve Cumhurbaşkanlığına aday olacağım.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious