Genç girişimci adayara öneriler

Genç girişimci adayara öneriler.16205
  • Giriş : 17.10.2008 / 21:08:00
  • Güncelleme : 17.10.2008 / 21:12:12

İZTO'dan Necli Çalışkan genç girişimcilere, ''Yaratıcılığı ön plana alın, çok nokta atışı yapın, insanların ihtiyaçlarını iyi belirleyin'' önerisinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Necmi Çalışkan, Türk insanının, yaratıcılığı olan, detaylara dayalı özel üretimde başarılı olacağını belirterek, genç girişimcilere, ''Yaratıcılığı ön plana alın, çok nokta atışı yapın, insanların ihtiyaçlarını iyi belirleyin'' önerisinde bulundu.

Çalışkan, İZTO'nun İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EKOSEM) işbirliğiyle düzenlediği ''Girişimcilik Eğitimi'' kapsamında ''Girişimcilik Örnek Olay İncelemesi-Başarılı Girişimci'' konulu konuşma yaptı.

Çalışkan, genç kursiyerlere, İzair ve Art&Craft firmalarının gelişim öyküsünü anlattı.

Bankacılık, havacılık gibi sektörlerde belli büyüklük yakalanamadığı zaman o işi sürdürmenin mümkün olmadığını belirterek, İzair olarak THY gibi büyük şirketlerle rekabet etmenin mümkün olmadığını gördükleri zaman bir konsolidasyona ihtiyaç duyduklarını ve Pegasus ile başarılı bir birleşme gerçekleştirdiklerini anlattı.

Çalışkan, İzair'in İzmir'e 1 milyon yolcu getirdiğini, iş planına bakıldığında önümüzdeki yıl kara geçeceğini, bunun yanında İzair sayesinde İzmir'in tanınırlığının arttığını, diğer hava yolu şirketlerinin de buraya uçuşlara başladığını dile getirdi.

İzmir'e şu anda haftada 850 uçağın indiğini bildiren Çalışkan, ''Biz işe başladığımızda bu rakam 125 idi. Şu anda doluluk oranımız yüzde 75. Marka tanınırlığımız arttı'' dedi.

-ART&CRAFT MARKASI NASIL DOĞDU?-

Art&Craft markasının doğuş öyküsünü de anlatan Çalışkan, gelişmiş ülkelerde turistlerin yoğun olduğu bölgelerde o ülkenin yerel ''lezzetlerini'' barındıran küçük, taşınabilir ürünlerin, az gelişmiş ülkelerde ise etnik unsurlar taşıyan ama taşıması zor, halı-kilim gibi büyük ürünlerin satıldığını gözlemlediklerini anlattı.

Çalışkan, her kentin, her bölgenin özelliklerini taşıyan, küçük ürünler üretmek için ''ders çalışmaya'' karar verdiklerini, arkadaşlarıyla Türkiye'nin turistik yerlerini 12 bölgeye ayırdıklarını, arşiv taraması yaptıklarını, her bölgenin kendini nasıl ifade etmesi gerektiğini saptadıklarını ve bu görsel malzemeleri hangi objelere uygulayabileceklerini kataloglayarak imalata geçtiklerini ifade etti.

Türkiye'de 12 bölgede 3 bin satış noktasında müşteriye ulaştıklarını ileten Çalışkan, aynı işi Yunanistan'da da yapabileceklerini düşünüp bu ülkede bir partner bulup aynı çalışmayı orada gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çalışkan, Yunanistan'da yılda 750 noktada 3 milyon ürün satar hale geldiklerini, daha sonraki süreçte de müze mağazacılığı teklif edildiğinde bu işe girdiklerini belirtti.

Tüketim maddeleri imalatında herkesin Çin'e gittiğini hatırlatan Çalışkan, girişimci adaylarına şu tavsiyelerde bulundu:

''Türk insanı yaratıcılığı olan, detaylara dayalı özel üretimde başarılı olur. Bence girişimcilikte ne yapalım derseniz, özellikle yaratıcılığı ön plana alın, çok nokta atışı yapın, insanların ihtiyaçlarını iyi belirleyin. Yaratıcılığı pas geçerseniz, başkalarını taklide dayanırsanız başarılı olamazsınız. Çok düşünün, çok araştırın, detayları iyi bilin. İş hayatında her detay çok önemli, ama işe başlamadan tüm detayları hesaplayamazsınız. İşte, karşınıza çıkacak bu detaylara, zorluklara yönelik çözüm üretebiliyorsanız iyi bir girişimcisiniz demektir.''

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*