Genç hakim ve savcı adayları kura çekti

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Staj eğitimlerini tamamlayarak mesleğe kabul edilen adli yargı hakim ve savcı adayları ile idari yargı hakim adayları, kura çekerek görev yapacakları yerleri belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakim ve savcıların baktıkları davalarda taraflara şefkatle ve eşit davranmaları gerektiğini söyleyen Altunkaynak, "Vereceğiniz kararlarla kamu vicdanını tatmin etmelisiniz." dedi. Altunkaynak, yeni göreve başlayacak genç yargı mensuplarının özel yaşantılarında da çok dikkatli olmalarını istedi ve "Dürüst ve tarafsız olmanız yetmez. Ayrıca dürüst ve tarafsız görünmek zorundasınız." dedi.

Yargının sorunlarının hakim ve savcıları ürkütmemesi gerektiğini ifade eden Celal Altunkaynak, AB'ye üyelik yolunda ilerleyen Türkiye'nin Avrupa'da olduğu gibi yargıya hak ettiği değeri vermesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Adalet Akademisi Başkanı Birsen Karakaş da, hakim ve savcıların onurlu ve vakarlı bir görev yüklendiklerini hatırlatarak "Bu görev özeveri ve fedakarlık gerektiriyor. Gittiğiniz yerlerde hak ve adalet dağıtacaksınız." diye konuştu. Akademinin çok önemli bir görev üstlenmesine karşılık halen birçok sorun bulunduğuna işaret eden Karakaş, personel eksikliği çekildiğini, bir kaloriferci kadrosunun bile bulunmadığını aktardı.

Staj dönemi birincisi olan hakim adayı Ali Bağcı da, insanlar arasında ayrım yapmadan, her türlü etkiden uzak ve cesurca görevlerini yapacalarından hiç kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi. Konuşmaların ardından dönem birincisi seçilen hakim ve savcılara yüksek yargı organları başkanları tarafından plaket verildi. Daha sonra gerçekleştirilen kura çekiminde 220 adli yargı hakim ve savcı adayı ile 96 idari hakim adayının görev yapacakları yerler belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious