Genç hakimlere 301 uyarısı

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hakim ve savcı adaylarına Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi konusunda dikkatli olmaları imasında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adalet Bakanlığı'na bağlı Adalet Akademisi'nin 2006-2007 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde konuşan Bakan Çiçek, son dönemlerde, Türkiye'de açılan hukuk fakültelerinde öğretim görevlilerinin eksikliğinden, Türkiye'deki hukuk kalitesinin düştüğüne dikkat çekerek, "Bu nedenle 2003 yılında yargı kalitesini arttırmak için Adalet Akademisinin açılmasını kararlaştırdık." dedi. Devlete güvenin ana kaynağının yargı olduğunu söyleyen Bakan Çiçek, "Kamu düzeni ve temel hak ve özgürlükler, konularının en önemli teminatı yargıdır. Önümüzdeki günlerde de siyasetin ana gündem konuları arasında yer alacaktır" ifadelerini kullandı.

Demokratikleşme sürecinin en önemli gündem maddesinin yargı olduğunu vurgulayan Bakan Çiçek, üstü kapalı bir şekilde 301. maddeyi kastederek, genç hakim ve savcı adaylarına "Bu hafta ve önümüzdeki hafta Avrupa Birliği'den (AB) önemli misafirlerimiz gelecek. Onların gündeminde de önemli yargı konuları olacak. Dış politika ile Yargı arasında ciddi bir ilişki vardır. Türkiye'de verilen her karar, şu ya da bu şekilde değerlendiriliyor" mesajı verdi. Bakan Çiçek, Türkiye'de alınan yargı kararların uyum için önem taşıdığını belirterek, iyi işleyen bir yargının yabancı yatırımların Türkiye'ye gelmesinin önünün açacağını söyledi.

ARSLAN: "BİLGİLİ OLMAYAN ADALET DAĞITAMAZ"

Yargıtay Başkanı Osman Arslan da, hakimlerin ve savcıların dürüst olmalarının asgari bir şart olduğunu vurgulayarak, Türkiye'deki hukuk eğitiminin kalitesinin düşüklüğünü ima etti.

"Bilgili olmayan adalet dağıtamaz" diyerek, hakim ve savcı adaylarına seslenen Arslan, ilk göreve başladığında Anıtkabir'e gidip, Anıt Şeref Defteri'ne 'Büyük Atam, yaptığın en önemli devrimlerden biri şerri hukuktan Laik hukuka geçiş olmuştur' dediğini hatırlatarak, Türkiye'nin 80 yıldan bu yana batı normundaki hukuk kuralları ile yönetildiğini ifade etti.

Genç hakim ve savcılara hitaben, "Sizler Cumhuriyetin koruyucuları olacaksınız. Cumhuriyet olmasaydı ne ben neden siz burada olamazdınız, başkaları olurdu" ifadelerini kullanan Arslan,

"Yargı, laikliği koruyacaktır. Yargının gücünü kimse hafife almasın" dedi. Arslan, akademi yetkililerinden, emekli yüksek yargı mensuplarının tecrübelerinden Adalet Akademisi öğrecilerinin yararlandırılmasını da istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious