Genç kadın ortalığı birbirine kattı

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Bakan Aksu'nun da izlediği deprem tatbikatında senaryoya uyan genç kadın ortalığı birbirine kattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu kapsamda Bayrampaşa'da senaryo gereği bir plastik fabrikasında meydana gelen kimyasal sızıntıya müdahale edildi. Enkaz altında kalanlar kurtarıldı. Elektrik direğinin üzerine düştüğü bir araçta sıkışan iki kişi çıkarıldı. Enkaz altında oğlunun bulunduğunu söyleyen bir kadın ortalığı karıştırdı. Tatbikatı İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu da izledi.

İstanbul'da dün başlayan deprem tatbikatinde ikinci günkü çalışmalar tamamlandı. İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu da tatbikati bizzat takip etti. Bayrampaşa'daki tatbikatı Aksu'nun yanı sıra İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sivil Savunma Genel Müdürü Atilla Özdemir, ABD Başkonsolosluğu ve Japonya Başkonsolosluğu yetkilileri ile çok sayıda yetkili katıldı.

Tatbikat hakkında bilgi veren İstanbul İl Kriz Merkezi İstanbul Birlik Müdürlüğü Genel Koordinatörü Can Avcı, bir NBC(Nükleer, Biyolojik, Kimyasal) çalışması yürüttüklerini kaydetti. Bir plastik fabrikasından kimyasal sızıntı oluştuğu bilgisinin alınmasının ardından yapılan araştırmalardan sonra bölgeye NBC ekiplerinin gönderildiğini belirten Avcı, müdahale eden ekiplerin en uygun yere yerleştikten sonra keşif yaptıklarını anlattı. Avcı, bu doğrultuda müdahalenin gerçekleştirileceğini dile getirdi. Bütün arama kurtarma ekiplerinde sanayi kimyasallarına müdahele edebilecek eğitimli elemanlar olduğunu anlatan Avcı, NBC eğitiminin de arama kurtarma ekiplerinin hepsine verildiğini kaydetti.

Avcı'nın kısa açıklamasının ardından Bursa Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği ekipleri senaryo gereği kimyasal sızıntının meydana geldiği bölgede ölçümler yapmaya başladı. NBC sızıntılarını koruyucu özel kıyafetler giymiş olan görevliler ellerindeki araçlarla radyoaktivite ölçümü gerçekleştirdi. Bölge güvenlik şeridi ile çevrildi. Arama tarama yapan görevliler fabrikadan bir yaralıyı çıkardı. Yaralı vatandaş temizleme platformunda elbiseleri çıkarıldıktan sonra özel kimyasal maddeli karışımlarla dezenfekte edildi ve ambulansla hastaneye nakledildi.

Buradaki çalışmaların ardından Bakan Aksu ve beraberindekiler Muhabere Komuta Aracı'na geçerek incelemelerde bulundu. Burada yetkililerden bilgi alan Aksu, tatbikatın geri kalan kısımını buradan takip etti.

Bu safhada artçı sarsıntılar nedeniyle bazı binalarda ve doğalgaz hatlarında patlamalar meydana geldi. Farklı noktalarda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile kontrol altına alındı. Tüm dikkatler yangına çevrilmişken bir kadın senaryo gereği enkazın üzerine çıkarak oğlunu aramaya çalıştı.

Bursa Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi üyesi Yasemin Yürekli enkazın üzerine aniden çıkarak taşları molozları kaldırmaya çalıştı. Çığlıklar atarak enkaz üzerine çıkan Yürekli'yi polisler sakinleştirmeye çalıştı. Ancak 4 polis memuru senaryo gereği bile olsa Yürekli'yi enkazdan indirmekte güçlük çekti. Polislere zorluk çıkaran Yürekli, "Oğlum, oğlum" diyerek enkaza dönmeye çalıştı. Polisler tarafından yaka paça uzaklaştırılmaya çalışılan Yürekli'ye sakinleştirilmek üzere ambulansta müdahale edildi. Ancak Yürekli birden ambulanstan atlayarak olay yerine hızla gelen bir başka arama kurtarma aracının önüne geçti. Arabayı durduran kadına yeniden polis müdahale etti. Rolünü oldukça iyi oynayan Yürekli yeniden ambulansa götürüldü. Ambulansa bindirilen Yürekli, "Vatandaşlar böyle davranıyor" diyerek gerçeğe uygun hareket ettiğini belirtti.

Yürekli'nin çıktığı enkazda arama kurtarma çalışmalarına başlandı. Ekip temsilcileri etrafta sessizliği sağladıktan sonra enkazda kimse olup olmadığını araştırdı. Enkazın içine doğru seslenen ekip lideri, "Sesimi duyan var mı?Sesimizi duyuyorsan bir yerlere vur." şeklinde bağırdı.Sesle kontorolün ardından Bursa Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği'ne ait iki köpek devreye girdi. Ozi ve Afet isimli iki köpek enkazın üzerine çıkarak insan kokusuna ulaşmaya çalıştı. Osi isimli köpeğin bir noktada canlı izine rastlamasının ardından hassas arama cihazları ile dinleme yapıldı. Yapılan çalışma neticesinde bir depremzedeye ulaşılması üzerine enkaz kaldırma çalışmalarına geçildi. Bir diğer enkaza da İstanbul Üniversitesi'ne bağlı arama kurtarma ekipleri müdahale etti.

Bu olaylar yaşanırken bir yandan da elektrik direğinin yoldan geçen otomobilin üzerine düştüğü bilgisi geldi. BEDAŞ ekipleri olay yerine gelerek elektiriği kesti ve aracın üzerindeki direği kaldırdı. Arama kurtarma ekiple araç içerisinde sıkışan iki yaralıyı çıkarmaya çalıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious