Genç kalemlere Ödül Yağmur'u

Genç kalemlere Ödül Yağmur'u.10690
  • Giriş : 24.11.2008 / 14:13:00

Edebiyat dergisi Yağmur'un hikâye yarışmasını kazananlar, ödüllerini Cağaloğlu Kaynak Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törenle aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dil-Kültür ve Edebiyat dergisi Yağmur'un; yeni yazarlar ortaya çıkarmak, genç kalemleri teşvik etmek, yayın dünyasına yeni bir heyecan getirmek maksadıyla düzenlemiş olduğu bu yıl ikincisini düzenlediği hikâye yarışmasının seçici kurulunda; Ahmet Turan Alkan, Sevinç Çokum, Sadık Yalsızuçanlar, Şemsettin Yapar ve Hasan Ahmet Gökçe'nin bulunduğu yarışmada birinciliği 'Hikâye Okuyan Kuş' adlı hikâyesi ile İbrahim Gökburun, ikinciliği 'Niyazi Amcanın Asmaları' ile İbrahim Şaşma, üçüncülüğü ise 'Komşu Var Komşu Var' ile Filiz Yıldırım aldı.

Yeni yazarlar ortaya çıkarmak, genç kalemleri teşvik etmek, yayın dünyasına yeni bir heyecan getirmek amacıula düzenlenen yarışmanın mansiyon ödüllerini ise 'Ters Lale' isimli hikâyesiyle Salim Nizam, 'Karanlığa Akan Sular' ile Sinan Davulcu, 'İstanbul Ölmek İçin de Güzel' ile Bülent Gündoğan ve 'Yüreğinde Hüzün Vardı' ile Munise Turan aldı. Yaklaşık 2 bin 500 hikayenin katıldığı yarışmada Cafer Keklikçi, Hatice Uzun, Abdurrahim Elveren, Sedat Alkaç, Yalçın Kaya, İbrahim Eyibilir, Şükran Güleç, Tuba Aytaş, Hamdi Gülen ve Hüdayi Can'da teşvik ödüllerinin sahibi oldu. Yarışmanın birincisine 2 bin 500, ikincisine bin 500, üçüncüsüne bin YTL ve plaket verildi. Mansiyon kazananlar 500 teşvik mükâfâtı alanlar ise 250'şer YTL'nin sahibi oldu.

Ödül törenine kültür-sanat camiasının tanınan isimlerinin yanı sıra birçok davetli de katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Yağmur dergisi Yazı İşeri Müdürü Hasan Ahmet Gökçe bu yarışmanın kendileri için büyük bir mesuliyet olduğunu söyledi. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri yarışmayı geleneksel olarak uzun yıllar boyunca devam ettirmeyi düşündüklerini ifade eden Gökçe, yarışmaya katılan yaklaşık 2 bin 500 hikayenin seçici kurul tarafından teker teker değerlendirildiğini belirtti. Diğer yarışmaların aksine bu yıl ödül alanlarınn seneye de yarışmaya katılabileceklerini anlatan, ödül kazananların ilerde Türk edebiyatına önemli eserler vermelerini temenni etti. Derginin yayın kurulundan Fatih Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü başkanı Doç. Dr. Mehmet Gümüşkılıç, Yağmur dergisinin edebiyat dünyasına yeni bir ses ve heyecan getirdiğini vurguladı. Yağmur'un başka bir dergye benzemek gayretinde olmadığını kendine has bir misyonu olduğunu ifade eden Gümüşkılıç, derginin milli değerlere sahip çıkmak ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak konusunda önemli bir işlevi yerine getirdiğini sözlerine ekledi. Yrd. Doç. Dr. Sezai Coşkun ise Türk edebiyatında hikayenin yerine nedeğinerek, Bu tür yarışmaların en önemli fonksiyonunun edebiyata bir katkı sağlamak ve sürekliliği oluşturmak olduğunu vurguladı. Kaynak Kültür Yayınları Yayın Yönetmeni Fikret Yaşar da Yağmur'la başlattıkları yarışma geleneğini yayınevleri bünyesindeki diğer dergilerde de hayata geçirmeyi planladıklarını dile getirdi.

Yarışmada birincilik ödülünü alan İbrahim Gökburun, yazmanın yaşamına anlam olduğunu ve hayatını anlamlı kıldığını söyledi. Daha önce şiir yazdığını ve edebiyat dergilerinde şiirlerinin yayınlandığını ifade eden Gökburun "Bu yarışmayla bundan sonraki edebi yolculuğuma hikaye ile de devam etmem gerektiğini anladım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*