'Genç kardeşlerimize yapılan hakaret'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 'Türbanlı öğrenciler Arabistan'da okusun' sözüne gösterilen tepkilerden birisi de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars İl Başkanı Oktay Aktaş'tan geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

'Türbanlılar Arabistan'a gitsin' cümlesini gençlere ve kızlara yapılmış en büyük hakaret olarak kabul ettiklerini vurgulayan Aktaş, Demirel'i 'Dün dündür, bugün bugündür' politikasını Türk toplumunun beynine yerleştiren bir devlet adamı olarak gördüklerini ifade etti.

MHP İl Başkanı Aktaş, patisinin il binasında bir araya geldiği partililerle birlikte dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 'Türbanlı öğrenciler Arabistan'da okusun' cümlesinin değerlendirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Demirel'e gösterdiği tepkiyi doğru bulmadığını ifade eden Aktaş, bundan önce Başbakan'ın 'Türbanı çözeceğim. Çözmezsem namus borcum' dediğini hatırlattı. Bugün için Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün ve Başbakan Erdoğan'ın eşlerinin de türbanlı olduğuna değinen Aktaş, Leyla Şahin davasından sonra Başbakan'ın Demirel'in eline koz verdiğini ve dokuzuncu Cumhurbaşkanın da Başbakanla alay ettiğini savundu.

Aktaş, "Sayın Demirel bu olayı 'Türbanlı öğrenciler gitsin Arabistan'da okusun' diye yorumladı ama türbanlı, başı örtülü Türk insanı neden gidip Arabistan'da okusun? Burada türban olarak toplumsal bir uzlaşmayı da sağlamak mecburiyetindeyiz. Bu kronik bir yapı olarak değerlendirilmemesi lazım. MHP'nin türban konusunda görüşleri bellidir, açık ve nettir. Bugünkü devletin yapısal özellikleri içerisindeki hareketler açıktır. Bugün resmen kamusal bir alan ilan edilmiş. Kamusal alan ilan edilip 'Türbanlılar buraya giremez' diye bir şerh konmuş. Türbanlı kardeşlerimize de sesleniyorum bunu siyasi bir simge haline dönüştürmesinler. Önce cumhuriyete, devlete, millete bağlılıklarını ilan etsinler. Yani toplumsal gerginliğe meydan vermesinler. Özellikle AKP gibi ve bu konuda siyasi organizasyon sağlayan, toplumu geren politikalardan uzak dursunlar. Kızlarımız üzerinden politika yapmasınlar. Din üzerinden politika yapmasınlar. Ülkenin ve milletin gerçekleri üzerinden politika yapsınlar" ifadelerini kullandı.

Süleyman Demirel'in geçmişte türban konusundaki girişimlerinin çok fazla olduğunu dile getiren Aktaş, "Ama sayın Demirel'i 'Dün dündür, bugün bugündür' politikasını Türk toplumunun beynine yerleştiren bir büyük devlet adamı olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, dün, dün değildir, bugün de bugün değildir. Türkiye'nin dünkü gerçekleri farklıydı, bugünkü gerçekleri farklıdır. O halde 'Türbanlılar Arabistan'a gitsin' cümlesi son derece yanlıştır. Özellikle genç kardeşlerimize ve kızlarımıza yapılmış en büyük hakarettir. Türk gençliği Türkiye'de okusun. Neden Arabistan'da okusun?" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious