Genç: Kıbrıs'ı AB'ye feda edemeyiz

  • Giriş : 04.07.2006 / 00:00:00

AK Parti il başkanı Genç, 'Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne karşı uygulanan izolasyonlar kalkmadığı sürece kimse bizden ne ek protokol konusunda, ne de havaalanları ve limanlar konusunda bir şey beklemesin.' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti İl Başkanı Genç yaptığı yazılı basın açıklamasında, "Ülkemizin menfaatlerinden asla taviz vermeyiz, onurlu duruşumuzu asla kaybetmeyiz. Türkiye olarak bir onurumuz var, bu Kıbrıs'tır. Biz KKTC'yi kalkıp da hiçbir zaman AB'ye feda etmeyiz. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle olacak. Kıbrıs'ta siyasi çözüm AB zemininde olamaz. Kıbrıs'taki siyasi çözüm, BM zemininde olacak." dedi.

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin 12 Haziran'da Lüksemburg'ta yapılan AB zirvesinde, Türkiye ile yapılan müzakereler çerçevesinde bilim ve araştırma faslının müzakereye açılabilmesi için Türkiye'nin limanlarının Rum gemilerine açması gibi hususları önkoşul olarak öne sürdüğünü belirten Genç, "Takındığımız ilkeli tutum sayesinde 25 AB üyesi arasında yalnız kalarak, ısrarından vazgeçmişti. Dolayısıyla, Lüksemburg'ta Rumların ısrarına rağmen, fasılların ilkinde müzakereler açıldı ve aynı gün kapatıldı." diye konuştu.

Genç, bu gelişmenin ardından başta Rum yönetimi olmak üzere bazı aday ülkelerin Kıbrıs konusundaki tutumunun Başbakan Erdoğan'ın tepkisine neden olduğunu kaydederek, "Biz, AB'nin 25 üyesine şunu çok açık ve net söyledik: 'KKTC'ye karşı uygulanan izolasyonlar kalkmadığı sürece bizden ne ek protokol konusunda, ne de havaalanları, limanlar konusunda bir şey beklemeyin. Çünkü biz garantör ülke olarak Kıbrıs'ta yapmamız gerekenleri yaptık." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious