Genç kız, yeni protez koluna kavuştu

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Batman'daki sel felaketinde protez kolunu kaybeden 23 yaşındaki Şenay Eşiyok, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni protez koluna kavuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir süre önce Batman'da hayatı felç eden sel felaketinde protez kolunu kaybeden ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından protez kol yaptırılmak üzere 21 Kasım Pazartesi günü İstanbul'a getirilen 23 yaşındaki Şenay Eşiyok'a yeni protezi Tophane'de bulunan İBB Özürlüler Müdürlüğü'nde takıldı. Ağabeyi Abdülhalim Eşiyok ve Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin de hazır bulunduğu işlem sonrasında yaptığı açıklamada çok mutlu olduğunu söyleyen Şenay, "Büyükşehir Belediyesi'ne verdiği bu destekten dolayı çok teşekkür ederim. Kazadan sonra kendi paramla yaptırdığım protezimi sel felaketinde kaybettim. Çok büyük sıkıntılar yaşadım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Batman'a destek vermek için geldiğini duyunca yardım istedim. Sağ olsunlar beni kırmadılar. İstanbul'a getirdiler ve çok kısa bir sürede protezimi teslim ettiler. Herkese çok teşekkür ediyorum. " diye konuştu.

Şenay'ın ağabeyi Abdülhekim Eşiyok ise, kız kardeşinin kolunu kaybettiği kazadan sonra hastaneye götürüldüklerini, ancak tedavi masraflarını ödeyemediklerini ifade etti. Ağabey Eşiyok, "Hastane masrafı olarak 3 bin 600 YTL eve haciz geldi. Masrafları ödeyememiştik. Yakınlardan, komşulardan bu parayı temin ederek ödedik. Şenay'ın ilk protezi için de zor imkanlarımızla 3 bin 900 YTL para harcadık. Bize sahip çıktığı için sayın başkana teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tedavisi ve yeni protezin yapımı için Salı günü saat 16.30'da İstanbul'a getirilen Şenay Eşiyok'un aynı gün Tophane'de bulunan Özürlüler Müdürlüğü'nde muayenesi yapılarak protez ölçüleri alınmış ve tedavisine başlanmıştı. Üç gün sonunda tedavisi tamamlanan ve yeni protezi hazırlanan selzede Şenay ve ağabeyi Abdülhekim Eşiyok, yarın Batman'a gönderilecek.

2000 yılında geçirdiği trafik kazasında sağ kolunu kaybeden ve bugüne kadar protez koluyla yaşamını sürdüren Şenay Eşiyok, Kasım ayı başında güneydoğu illerimizi vuran sel felaketinde protez kolunu da sele kaptırmıştı. Dar gelirli bir ailenin 8 çocuğundan biri olan Eşiyok, geçen hafta yaraları sarmak için bölgeye giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden yeni protez yapımı için yardım istemişti.

Özürlüler Müdürlüğü Protez Teknisyeni Mutlu Şahin, protez teslimi sırasında yaptığı açıklamada, Şenay'ın yeni proteziyle kısa sürede basit işleri kendi başına yapabilecek duruma gelebileceğini söyledi. Şenay'ın devam edeceği basit fizik tedavi hareketleriyle orta vadede çok daha kolay hareket edebilecek duruma geleceğini söyleyen Mutlu Şahin, Şenay'a bundan sonraki hayatında da başarılar diledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious