Genç Milli Takım'ın 12 yıllık aşçısı futbolcuları anlattı

Genç Milli Takım'ın 12 yıllık aşçısı futbolcuları anlattı.15684
  • Giriş : 17.05.2008 / 10:42:00

Mustafa Alkan; Nihat Kahveci’den Arda Turan’a, pek çok başarılı futbolcunun geçtiği Genç Milli Takım’ın aşçısı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mustafa Alkan; Nihat Kahveci’den Arda Turan’a, Emre Belözoğlu’ndan Servet Çetin’e pek çok başarılı futbolcunun geçtiği Genç Milli Takım’ın 12 yıldır aşçısı. Alkan futbolcuların peynirli ve yumurtalı menemeni çok sevdiğini ama karnabahar ve bamyadan nefret ettiklerini söylüyor

Sahada 90 dakika hiç durmadan koşan, defansı sağlam tutup rakip kaleyi yıpratan futbolcuların başarı sırrı beslenme düzenine de bağlı... Yıllardır onlara yemek yapan bir aşçı var: Mustafa Alkan. Tam 12 yıldır Nihat Kahveci’den Arda Turan’a, Emre Belözoğlu’ndan Servet Çetin’e pek çok başarılı futbolcunun Milli Takım’da ilk durağı olan Genç Milli Takım’ın aşçısı. Şimdiye kadar kaç futbolcuya kaç tencere yemek yaptığını hatırlamıyor...

BABASI DA AŞÇIYMIŞ

50 yaşındaki Mustafa Alkan, aşçılığa 15 yaşındayken Tarabya’da Rumların sahip olduğu bir restoranda çırak olarak başladı. Yemek yapma becerisini babasından aldığını söylüyor. Babası da yıllarca İstanbul’un çeşitli restoranlarında baş aşçı olarak çalışmış. Alkan da şimdiye kadar pek çok restoranda çalıştı. Son üç yıldır Suadiye ve Levent’teki Ziyade Fasıl’ın baş aşçısı olarak çalışıyor. Bunun yanı sıra Genç Milli Takım’ın da yemeklerini o yapıyor. Alkan ‘12 yıl önce Türkiye Futbol Federasyonu’na aşçı arandığını duydum, başvurdum ve kabul edildim. Genç Milli Takım’ın aşçılığını yapıyorum. Genelde Riva Tesisleri’nde çalışıyorum’ diyor.

PEKMEZİ EKSİK ETMİYOR

Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Mustafa Alkan önce çocukların yemeklerini yapıyor, sonra tribünde onları izliyor. Futbolcularla birlikte Peru’dan Japonya’ya 30’dan fazla ülkeye şampiyonluk ve özel maçlara gitmiş. Futbolcuların kendisine ‘Baba’ diye hitap ettiğini belirten Alkan, futbolcu çocuklarına nasıl yemekler yaptığını şöyle anlatıyor:

‘Mönüleri doktorla birlikte hazırlıyoruz. Temel yemekler; çorba, makarna, pilav, tavuk ızgara, et ve balık. Zeytinyağlı yemek de yapıyoruz. Futbolcular menemeni çok seviyor. Mesela Nuri Şahin bayılıyor. Menemeni soğan, domates, biber, yumurta ve beyaz peynirle yapıyorum. Patates kızartmasını da çok seviyorlar Genelde sevmediği yemekler ise bamya ve karnabahar. Mutfağa sokmuyoruz.’

Tatlı olarak genelde tel kadayıf, sütlaç, irmik helvası yaptığını anlatan Mustafa Alkan örneğin Japonya’ya gittiklerinde yanlarında kahvaltılık götürdüklerini söylüyor. Öte yandan enerji deposu tahin ve pekmezi yanından eksik etmiyor. Alkan’a hangi futbolcunun çok yemek yediğini sorduğumuzda ‘Servet çok yerdi’ diyor ama ‘Bir oturuşta bir tavuğu yiyen var mı’ sorumuza ‘Yok, o kadar yemiyorlar’ yanıtını veriyor.

Eşime yemek tarifleri veriyorum

Bazı ülkelere gittiğimizde yanımızda baklava götürüyoruz.

Bir kere Trabzon Spor Kulübü’nden teklif geldi ama uzak diye gitmedim. Takımın kamp yaptığı yabancı otellerden de teklif geldi ama o teklifleri de kabul etmedim.

Nuri Şahin beni her Babalar Günü ve bayramlarda arıyor. İbrahim Toraman da arar. Çocuklar başarılı olduğunda kendi çocuğum başarılı olmuşçasına seviniyorum.

Tabağında yemek bırakana beğenip beğenmediğini mutlaka soruyorum, restoranda da aynı şeyi yapıyorum.

Evde yemek yapmıyorum ama eşime yemek tarifleri veriyorum. Bir oğlum, iki kızım var. Kızlarım iyi yemek yapar, oğlum ise bir restoranda garson.

Futbolcuları çok seviyorum. Takımla birlikte30 ülke gezdim. Mesela Almanya’da Pekin ördeği gördüm, portakallı... Onu kendi damak zevkimize göre yaptım. İtalyanların makarnasını severim.

İNCİ DÖNDAŞ-STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious