Genç Müslümanlar, Behmen’ini kaybetti

Genç Müslümanlar, Behmen’ini kaybetti.13961
  • Giriş : 23.04.2009 / 16:22:00
  • Güncelleme : 24.04.2009 / 15:49:22

Bosna-Hersek’in bilge kralı rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in en yakın çalışma arkadaşı, ve Genç Müslümanlar Teşkilatı Genel Başkanı Ömer Behmen, sabah saatlerinde evinde vefat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bosna-Hersek'in bilge kralı rahmetli Aliya İzzetbegoviç'in en yakın çalışma arkadaşı, Bosna-Hersek Cumhuriyeti (BİH) eski İran Büyükelçisi ve Genç Müslümanlar [Mladi Muslimani] Teşkilatı Genel Başkanı Ömer Behmen, bugün (Perşembe) sabah saatlerinde evinde vefat etti.

Yaklaşık iki yıldır tekerlekli sandalyeye mahkûm olan ve dün sabah saatlerinde vefat eden Ömer Behmen'in, vasiyeti doğrultusunda, 25 Nisan 2009 Cumartesi günü Mostar şehrinde kılınacak cenaze namazı sonrasında bu şehirde toprağa verilecek.

Genç Müslümanlar [Mladi Muslimani] Teşkilatı Genel Başkanı Ömer Behmen, 9 Ocak 2007 günü akşam saatlerinde, Sırp asıllı bir kişinin geri geri gelerek çarpması sonucu geçirdiği bir trafik kazasında ağır yaralanmıştı. Kırmızı ışıkta duran bir aracın geri manevra yapması ile meydana gelen kazada yaralanan Behmen, Kosevo Devlet Hastanesi kaldırılmıştı. Uzun bir dönem yoğun bakım servisinde müşahede altında tutulan Ömer Behmen'i doktoru haricinde kimsenin görmesine izin verilmemişti. Kaza sebebiyle bir gözünü kaybeden Ömer Behmen, yaklaşık iki senedir tekerlekli sandalyede yaşamını yürütüyordu.

Karanlık kaza!

Kaza ile ilgili polis raporunun aksine, görgü tanıkları Behmen'e aracın kırmızı ışıkta çarptığını belirtiyorlar. Genç Müslümanlar Teşkilatı, 2007 yılında meydana gelen kazada kasıt ihtimalinin çok yüksek olduğunu kaydediyor.

İki dönemdir Genç Müslümanlar Teşkilatı Genel Başkanlığı'nı yürüten Ömer Behmen, savaşın en şiddetli olduğu dönemlerde bile Aliya İzzetbegoviç'in yanından ayrılmamış ve bağımsız Bosna-Hersek devleti için mücadele etmişti. Savaş sonrasında da mütevazı hayatına devam eden Ömer Behmen, Bosna-Hersek'te İslami çalışmalar yapan ve muhtaçlara yardım dağıtan Genç Müslümanlar Teşkilatının Genel Başkanlığını yürütüyordu. Genç Müslümanlar Teşkilatı, Sırpların savaş sırasında yıktığı ya da tahrip ettiği camilerin yeniden kullanılabilir hale getirilmesi ve yardıma muhtaç Boşnak Müslümanların hayatlarını devam ettirebilmeleri başta Saraybosna ve Mostar olmak üzere Bosna-Hersek'in her bir köşesinde faaliyetlerde bulunuyor.

MİLLİ GAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*