Genç Parti: CHP ile ittifakı düşünebiliriz

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Genç Parti Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin, Org. Büyükanıt’ın basın toplantısı düzenlemesinin fevkalade ciddi bir olay olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şirin, "Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt’ın konuşması vahim bir konuşmaydı" dedi.
Şirin, partisinin İzmir İl Merkezinde basın toplantısı yaptı. Şirin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın üslubunun çok yumuşak olduğunu, ancak ağır, muhtevalı bir konuşma yaptığını belirterek, son 20 senedir bir Genelkurmay Başkanının böyle bir konuşma yapmadığını bildirdi. Emin Şirin, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sayın Yaşar Büyükanıt birkaç gün evvelki Milli Güvenlik Kurulu toplantısına rağmen herhalde tatmin olmamış, çok ciddi problemler görmüş olmalı ki bir saatlik konuşmayla Türkiye’nin güvenlik problemleri olarak gördüğü konuları kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı gördü. Biz askeri dönemden beri böyle bir durumla karşılaşmadık. Bu her şeyden evvel Türkiye’de bir hükümet olmadığını, AK Parti Hükümetinin güvenlik problemi haline geldiğini, Genelkurmay Başkanının bir saatlik konuşmayla her konuyu halkla paylaşma ihtiyacı duyarak, güvenlik meselelerini ortaya koyduğunu gördük. Vahim bir konuşmaydı. Böyle bir konuşmanın meydana gelmemesini temenni ederdim. Sayın Büyükanıt’ın hukuk çerçevesinde kalarak çok dikkatli konuşması sıkıntıları ortadan kaldırmıyor, ciddi bir sorun var." Emin Şirin, Genelkurmay Başkanının Cumhurbaşkanı adayını da tarif ettiğini belirterek, Orgeneral Büyükanıt’ın cumhurbaşkanının "sözde değil, özde laik olması gerektiğine" vurgu yaptığını hatırlattı. Şirin, şunları söyledi:
"Aday olarak ismi dolaşanların, başta Başbakanın, laiklik konusunda sözde değil özde problemleri olduğunu ortaya koyuyor. Böyle bir algılama demek ki ortaya çıkmış, ilerisine gitmek lazım. Cumhurbaşkanı olacak kişinin sadece laik değil, hukuk devleti ve demokrasi konularını da özümsemiş olması gerektiğini söylemiştir."

BAŞÖRTÜSÜ
Orgeneral Büyükanıt’ın başörtüsü problemi olmadığını, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevi sırasında siyasi simge haline gelen türban konusunun istismar edilmemesi gerektiğini söylediğini dile getiren Şirin, geleneksel başörtüsü takanlara askerin itirazı olmadığını belirtti. Şirin, "Ama Başbakanın eşinin 5 senedir siyasi inatla bir simge gibi başörtüsünü bağlamasını, dini inanca değil, siyasi inada bağlıyorum, yakışmıyor. Buna rağmen eşinin başörtüsüne değil, Sayın Erdoğan’ın kendisine itirazımız var" diye konuştu.
Emin Şirin, Kuzey Irak ile ilgili problemde, 1993’den beri iktidara gelen bütün hükümetlerin kabahati bulunduğunu, ancak kabahatin büyüğünün bugünkü hükümette olduğunu iddia etti. Şirin, "Biz iktidar olursak, bu konu konuşulmaz bile. Türk askeri çoktan Kerkük’teydi" dedi.

"CUMHURBAŞKANINI HALK SEÇMELİ"
Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin, Genç Parti olarak cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiğine inandıklarını ifade ederek, ancak AK Parti’nin buna cesaret edemediğini öne sürdü. Şirin, "Bu süreç bir seçim değil, Tayyip Erdoğan’ın kendisini veya seçtireceği birini AK Parti’ye onaylatma süreci. Cumhurbaşkanı çıkmayacak ortaya, AK Parti’nin atadığı bir temsilci seçilecek" diye konuştu.

İTTİFAK
Şirin, bir soru üzerine ittifakı AK Parti’ye karşı alternatif ortaya çıkarma olarak gördüklerini belirttti. Şirin, bir bölen değil, birleştiren olacaklarını vurguladı. Gerekli olması durumunda büyük bir partiyle Anayasal çerçevede anlaşabileceklerini belirten Şirin, şöyle devam etti:
"Hiçbir egoizme kapılmayız. Mesela CHP ile ileride koalisyon protokolünde anlaşabilirsek, ittifakı düşünebiliriz, icap ederse yaparız. Kimlerle yapmayacağımızı da söyleyeyim, ANAVATAN ile yapmayız, bölücülerle yapmayız, AK Parti ile yapmayız." DYP ile ittifak yapıp yapmayacakları sorusu üzerine Şirin, PKK ile ilgili söylemlerini eleştirerek, "Düz ovada siyasete devam edecekse, konuşacak bir şeyimiz yok" dedi.
seçim hazırlıklarıyla ilgili de bilgi veren Şirin, partinin vaatlerinin yıllık toplamının 20-25 milyar dolar, kaynak paketlerinin de 40-45 milyar dolar olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious