Genç Siviller, Yalçınkay'ya dava açtı

Genç Siviller, Yalçınkay'ya dava açtı.11820
  • Giriş : 18.03.2008 / 12:19:00

''Genç Siviller Hareketi'' üyesi bir grup, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya hakkında ''görevi kötüye kullanma'' iddiasıyla Yargıtay Başkanlığı'na şikayette bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Grup üyeleri, Yargıtay Başkanlığı önünde toplanarak bir süre sessizce bekledi.

Daha sonra grup adına yapılan açıklamada, "Yalçınkaya'nın demokrasiye büyük bir darbe vurduğu" savunularak, "Zorlama delil tesis etme" yoluyla AK Parti hakkında kapatma davası açmasının "görevi kötüye kullanma" olduğu ileri sürüldü.

Grup üyeleri, daha sonra şikayet dilekçelerini Yargıtay Başkanlığı'na sundu.

Dilekçede, "Danıştay'a yönelik saldırı davasının gerekçeli kararı yazılmadan, sanıklara verilen hüküm kesinleşmeden ve temyiz aşamasında, mütalaa istenmek için dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın önüne geleceği bir zamanda, davanın sanığının sözlerinin kapatma davasına delil olarak sunulmasının, Başsavcılığın dosyayı görmeden mütalaasını verme kabul edileceği" savunularak, "bunun görevi kötüye kullanma suçu kapsamında olduğu" öne sürüldü.

Dilekçede, Yalçınkaya'nın "zorlama delil tesis etme yoluyla görevini kötüye kullandığı" iddia edildi.

AKP'ye kapatma istemi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, ''laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği'' iddiasıyla AK Parti'nin kapatılması istemiyle 14 Mart 2008'de Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious