Genç Siviller'den 'Başörtüsü' eylemi

Genç Siviller'den 'Başörtüsü' eylemi.10978
  • Giriş : 02.06.2009 / 22:50:00
  • Güncelleme : 02.06.2009 / 22:36:15

"Anayasada başörtüsü değişikliği" olarak bilinen yasanın iptal edilmesi, yıldönümünde protesto edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genç Siviller ve Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği (AKDER) tarafından düzenlenen eylemde Anayasa Mahkemesi'nin "başörtüsü değişikliği" olarak bilinen yasayı iptali protesto edilecek.

5 Haziran 2009 Cuma günü Ankara'daki Anayasa Mahkemesi binası önünde yapılacak eylemle ilgili açıklamada, "Bundan tam 1 yıl önce, 5 Haziran 2008 günü Anayasa Mahkemesi 'Anayasada türban değişikliği' olarak bilinen iki yasa değişikliğini iptal etti. Değişikliği iptal edilen maddelerde başörtüsü kelimesi dahi geçmiyordu.

Başörtülü vatandaşların da tüm vatandaşlar gibi devlet karsısında eşit muamele görmesini sağlayacak değişiklik, laikliğe aykırı bulunarak iptal edildi. Anayasa Mahkemesi laikliği kendince yorumladı. Anayasa Mahkemesi yetkisini de aşarak, TBMM'nin kendi iradesi ile yeni ve sivil bir anayasa yapmasının önüne dikilmiş oldu. 'Yeni bir anayasa gerekiyorsa onu da darbeciler yapar' zihniyeti tazelendi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkelerinden biri olan 'hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' ilkesinin kağıt üzerinde dahi işlemediği ortaya kondu. 5 Haziran 2009 Cuma günü, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa Değişikliği iptali kararı verdiği günün birinci yıldönümünde, Ankara'da Anayasa Mahkemesi önünde meclisin iradesine ket vurup, başörtüsü ayrımcılığını çözümsüzlüğe iten kararla ilgili açıklama yapmak üzere buluşacağız. 'Benim de iradem yok sayıldı', 'atanmışlar seçilmişlere had bildirmesin' diyen herkesi 5 Haziran 2009'da saat 12.00'de Anayasa Mahkemesi önüne bekliyoruz" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*