Genç Siviller'den Başörtüsü tartışmalarına ilginç çözüm

Genç Siviller'den Başörtüsü tartışmalarına ilginç çözüm.8082
  • Giriş : 04.02.2008 / 10:27:00

Genç Siviller, başörtüsünün bağlanışıyla ilgili tartışmalara ilginç bir çözüm getirdi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saçma yasakların en saçması üniversitelere başörtüsüyle girme yasağıdır' diyen Genç Siviller, başörtüsünün bağlanışıyla ilgili tartışmalara ilginç bir çözüm getirdi: 'Çeşit çeşit babaanne var. Seç beğen kendine model yap.'Üniversitelerde başörtüsü yasağının kaldırılması konusunda tartışmalar devam ederken, İstanbul, dün ilginç bir eyleme tanıklık etti. Genç Sivil Hareketi'ne mensup 20 kişilik bir grup, Galatasaray Lisesi önüne toplandı. Aralarında başörtülülerin de bulunduğu grup, ellerinde babaanne ve anneannelerinin fotoğraflarının bulunduğu pankartlar taşıdı.

‘EN SAÇMA YASAK’

Grup adına açıklama yapan Ceren Kenar, dünyada yararlı yasaklar ve kötü yasaklar adı altında bilinen iki tür yasağın olduğunu, söyleyerek, "Biz Türkiye'de yeni bir yasak keşfettik; Saçma Yasaklar. Saçma yasakların en saçması da üniversitelere başörtüsüyle girme yasağıdır. Yasak saçma olduğu için kaldırılması yolunda yapılan öneriler de çok saçmadır" dedi.

"Baylar, bayanlar, Rektörler, Sayın Baykal, Sayın Cemil Çiçek, Anıtkabir’i komşu kapısı yapan kaygılı vatandaşlar, hepinize çağrımız var" diyen Kenar, “Bugün 'Hayır benim babaannem gibi olsun' diyerek, bizlerin hakiki babaannelerine, anneannelerine ait bu fotoğrafları her biri başımıza moda ikonu kesilen ilgililerin beğenisine sunuyoruz" diye konuştu. Ceren Kenar, türban tartışmalarını 50 yıl öncesi Amerika'daki ırkçılığa benzeterek şöyle devam etti:

‘HERKES GÜLECEK’

"Bu tartışmaları yapanlardan gelecekte beyaz ırkçılar gibi bahsedilecek. Bundan 50 yıl sonra 'Babaannem de örterdi ama böyle değil', 'Başörtüsü değil türbana karşıyım' saçmalıklarınıza, 'fiyonk olsun, anayasa resimli olsun' önerilerinize herkes çok gülecek. Bundan sonra tarihçilerin, mizahçıların elinden sizi biz bile kurtaramayız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious