Genç Siviller'den İzmir Valiliğine dava!

Genç Siviller'den İzmir Valiliğine dava!.10978
  • Giriş : 08.07.2009 / 21:00:00
  • Güncelleme : 08.07.2009 / 21:06:52

Genç Siviller, okullarda 'Kenan Evren' ve '12 Eylül' adını kaldırmayan İzmir Valiliği'ne dava açtılar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genç Siviller, okullardan 12 Eylül ve Kenan Evren isimlerinin kaldırılması için İzmir İl Genel Meclisi tarafından alınan kararı uygulamayan İzmir Valiliği hakkında dava açtı. İzmir 4. İdare Mahkemesi'nde dava açan Avukat Raif Herata, İl Genel Meclisi kararının uygulanmasını talep etti. Herata, İzmir İl Genel Meclisi'nin aldığı bu kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne örnek olması gerektiğini ifade etti

İzmir İl Genel Meclisi 3 Mart 2009 tarihinde yaptığı toplantıda İzmir'de bulunan 12 Eylül İlköğretim Okulu, Kenan Evren Anadolu Lisesi ve Evren Paşa İlköğretim Okulu'nun isimlerinin değiştirilmesine oybirliğiyle ile karar verdi. İzmir'de ikamet eden Genç Siviller, İl Genel Meclisi'nin bu kararından sonra sürece müdahil oldu. Avukat Raif Herata, gelişmeleri şöyle anlattı: "İzmir Valiliği'ne başvurarak kararın uygulanmasını talep ettik. İzmir Valiliği 60 günlük yasal süre içinde bize olumlu veya olumsuz bir cevap vermeyerek talebimizi reddetti. Bunun üzerine biz bugün (7 Temmuz) itibariyle İzmir 4. İdare Mahkemesi'nde dava açtık. İzmir Valiliği'nin bu ret işleminin iptalini ve bu isimlerin değiştirilmesini talep ettik."

Darbe yapmanın suç olduğunu hatırlatan Raif Herata, sözlerini şöyle sürdürdü: "Darbe yapmak, 12 Eylül askeri darbesinin yapıldığı dönemdeki yasal koşullar içerisinde suçtu ve bugün de hala darbe yapmak suç. Fakat darbeciler anayasaya koydukları engellerle yargılanmaktan kurtuldular. Bugüne kadar da yargılanmadılar. Ancak toplum vicdanında mahkûm olmaktan kurtaramadılar kendilerini."

Darbecilerin isimlerinin ilköğretim okullarına verilmesinin o okullarda okuyan gençlere 'rol model' olarak sunulmasının demokrasi açısından utanç verici olduğunu anlatan Herata, sadece 12 Eylül'ün değil bütün darbelerin demokrasilerde yerinin olmadığını ifade etti. Herata, darbe dönemlerini çağrıştıran isimlerin kurumlardan kaldırılmasını isteyerek şöyle dedi: "Bizim sorunumuz sadece 12 Eylül askeri darbesi değil. Bizim önümüzde bir süreç var. İzmir İl Genel Meclisi'nin bu kararı belki Meclis'e örnek olacak. Davada biz kamu yararının gözetilmesini istiyoruz. Biz bu okullara bu isimlerin verilmesinde hiçbir kamu yararını görmüyoruz. İleriki dönemlerde daha geniş bir tarama yaparak sadece okullarla sınırlı kalmayarak bütün cadde, bulvar, park ve sokaklardan darbecilerin isimlerinin kaldırılmasını talep edebiliriz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*