Genç Siviller'den Referandum

Genç Siviller'den Referandum.13724
  • Giriş : 08.11.2008 / 10:08:00
  • Güncelleme : 08.11.2008 / 10:30:47

Genç Siviller'in başlattığı ve Türkiye çapında bazı illerde eş zamanlı gerçekleştirdiği sivil anayasa kampanyasına en çok öğrenciler ilgi gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Darbe karşıtı söylemlerle ön plana çıkan Genç Siviller Hareketi, Türkiye'nin 42 farklı noktasında 1982 Anayasası'na tepki koymak amacıyla bugün sembolik bir referandum gerçekleştirdi. Karakoyun İş Merkezi önünde gerçekleştirilen ve yaklaşık 30 dakika süren referanduma daha çok öğrenciler ilgi gösterdi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı İş Merkezinin altında bulunan iki kolona dev bir '82 Anayasası' adlı afişin yanında sandık kuran Genç Siviller 'Darbeye ve 1982 Anayasası'na göstere göstere hayır' pankartları tepki gösterdi. 1982 Anayasası'nın referandum yıl dönümü nedeniyle bir konuşma yapan Mazlum-Der Şanlıurfa Şube Başkanı Mustafa Arısüt, darbe sonucu yıllardır Türkiye'de halen 1982 Anayasası'nın kabul edilemez bir durum olduğunu belirterek, bu anayasaya hayır diyebilmek ve kabul etmemek için sembolik bir referandum gerçekleştirdiklerini söyledi. Konuşmasının ardından ilk tepki oyunu kullanan Arısüt, oy kullanmak isteyenler için de hazırladıkları pusula üzerinde şeffaflığı ve temizliğin sembolü için 'HAYIR'ı beyaz, askeri darbe sonucu hazırlanan 82 anayasayı temsil ettiği gerekçesiyle askeri kamuflaj rengin üzerine de 'EVET' yazdıklarını söyledi.

Sembolik referandum Şanlıurfa'da dışında Türkiye'de eş zamanlı Adıyaman, Ağrı, Ankara, Antalya, Artvin, Batman, Bingöl, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Samsun, Trabzon, Tunceli, Zonguldak ve İstanbul'da yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*