Genç sürücüler dikkatsizlik kurbanı

  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre en genç sürücülerin dikkati, cep telefonundan yolculara kadar birçok etkenden hemen olumsuz etkileniyor ve bu da kazalara neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genç sürücülerin, sıklıkla kargaşa, korku ya da yorgunluk etkisinde araç kullandıklarını belirten araştırma grubunun başkanı Dr. Flaura Winston, "Genç sürücü kazalarının sebebi olarak alkolün ötesinde, gençlerin dikkatini çabuk dağıtan unsurlara da dikkat etmeye ihtiyaç var." dedi.

Philadelphia Çocuk Hastanesi ve State Farm sigorta şirketinin ortak katkısıyla yapılan araştırma binlerce lise öğrencisiyle görüşülerek hazırlandı. Öğrencilerin yüzde 90'ı alkol aldıklarında araç kullanmadıklarını ifade ettiler. Ulusal Otoyolları Trafik Güvenliği Yönetimin yaptığı araştırma da bu bulguyu doğruluyor.

Araştırmaya göre 1990-2005 yılları arasında gençlerin alkollü araç kullanmalarından meydana gelen kazalarda yüzde 35'lik düşüş yaşandı. Araştırmalar, genç şoförlerin ölümlü trafik kazalarındaki bir numaralı sebebin, dikkatsiz ve yorgun araç kullanma olduğuna dikkat çekiyor.

Gençlerin dikkatini en çok dağıtan ise cep telefonu. İkinci büyük sebepse araçta bulunan diğer yolcular. Bu iki etkenin sebep olduğu ölümlü kazalar, genç sürücülerde, 25-70 yaş sürücü grubuna göre dört kat daha fazla meydana geliyor.

2005 yılında ülke çapında yaşı 25'ten küçük 5 bin 600 genç trafik kazalarında hayatını kaybetti. Aynı yıl, genç sürücülerin sebep olduğu ölümlü kaza sayısı ise 7 bin 500 oldu.

Araştırmanın en önemli bulgularından birine göre genç şoförün kullandığı arabada yolcu olarak bir yaşıtının bulunması kaza riskini ikiye katlıyor. Eğer birden fazla yaşıt aynı araçtaysa bu risk 5 katına çıkıyor. Bu nedenle birçok eyalette genç sürücünün kullandığı araçta yolcu bulunmasıyla ilgili kısıtlayıcı yasalar uygulanırken 15 eyalette bu yönde bir kısıtlama söz konusu değil.

Gençlerin yüzde 90'ı araç sürerken cep telefonundan olumsuz etkileniyor. Yüzde 75'iyse okulları ya da ilişkileriyle ilgili ağır duygusal etkiler altında araç sürüyorlar. "Gençlerin araç sürüşü sırasındaki iç ve dış koşullarının yetişkinlerin zannettiğinin çok ötesinde bir önemi var." diye yapılan araştırmanın önemine dikkat çeken State Farm Strateji Araştırmaları Bölümü Başkan Yardımcısı Laurette Stiles, "Bu çevre koşullarını yönetme ve aynı anda araç sürmeye yetecek tecrübelerinin olmadığı unutulmamalı." şeklinde konuşuyor.

Araştırmayı yapan kurumlar, araştırma sonuçlarını ehliyet yaşının yükseltilmesi, belli yaştakilere ebeveynle araç kullanma zorunluluğu, gece araç kullanma yasağı ya da yolcu taşıma yasağı gibi yasal düzenlemeler için baskı aracı olarak kullanacaklarını belirtiyorlar. Ayrıca sonuçlar, okullar ve ailelerle de paylaşılarak onların da destekleri alınmaya çalışılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious