'Genç Türkler'den Hindistan pazarında dev adım

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Hindistan'da faaliyet gösteren Hint Türk İşadamları Derneği (İTBA) bir ilke daha imza atarak Hindistan'ın en büyük sanayi odası ve Dünya Ticaret Merkezi ile mutabakat anlaşması imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İTBA yöneticilerini yaptıkları faaliyetlerden dolayı kutlayan Kalantri, Hindistan ve Türkiye arasında ticari ve kültürel yakınlaşmayı sağladıkları için "Genç Türkler" diye hitab etti.

İTBA üyesi Hindistan'da yerleşmiş Türk şirketlerinden Moonlight İmpex sahibi Mustafa Ahunbay, İTBA sayesinde şimdiye kadar onlarca iş yaptıklarını dile getirdi. Özellikle 2003 yılında sonra Hint-Türk ticaretinde bir patlamanın olduğunu dile getiren Ahunbay, toplam ticaretin 200 milyon dolardan 1.5 milyar dolar seviyelerine çıktığını belirtti. Özellikle tekstil konusunda büyük patlamaların olduğunu belirten Ahunbay, Hindistan'a Türkiye'den gelen işadamlarına yardım ettikleri gibi özellikle Avrupa ve Amerika'dan da İTBA vasıtası ile kendilerine ulaşıldığına dikkat çekti.

Hindistan'ın en büyük özel bankalarından biri olan HDFC Bankası başkanı Jagdish Capoor'u da ziyaret eden İTBA üyesi Türk işadamları Hindistan'da yerleşen Türk firmalarının faydalanabilecekleri imkânlar hakkında bilgi aldı. Jagdish Capoor, Hindistan'a yerleşen ya da ofis açan bütün yabancı şirketlerin Hindistan merkez bankasına kayıt olmalarından sonra bir Hint firması gibi bütün imkânlardan faydalanabileceklerini dile getirdi.

Dünyanın bünyesinde en çok şirket bulunduran menkul kıymetler borsası olan Bombay Borsası da (BSE) Türk yatırımcıları bekliyor. BSE danışmanlarından Bose Daga bünyesinde 7 binden fazla şirket bulunduran BSE'nin dünyanın en hızlı büyüyen borsalarından olduğunun altını çizdi. 7 bin şirketin 5 bininin aktif olarak hisselerinin alınıp satıldığını belirten Daga, Hindistan'da kayıtlı ve Hindistan dışındaki yabancı firmaların BSE'de oynayabileceğini belirtti.

Türkiye'den Hindistan'a gelen yatırımcı ve işadamlarına rehberlik yaparak onları Hint işadamları ile buluşturan İTBA bünyesinde Hindistan'da yaşayan Türklerin yönettikleri 8 şirket bulunuyor. Başta Bombay, Delhi, Kalküta, Haydarabat, Bengalore, Chennai olmak üzere Hindistan'da 9 önemli ticari noktada hizmet veren İTBA altında Hint firmaları da faaliyet gösteriyor.

Hintli işadamı Seyit Hadi Alam'ın başkanlığını yaptığı İTBA'nın genel sekreteri Oğuz Canbolat, şimdiye kadar binlerce Türk işadamına Hindistan'da rehberlik yaptığını dile getirdi. Kendileri ile Hindistan'a gelmeden önce irtibata geçen Türk işadamlarına kendi Hintli üyeleri ile görüşme ve ticaret imkânları sağladıklarını dile getiren Canbolat, üye sayıların her geçen gün arttığını belirtti.

Kendi üyeleri dışında Hindistan Sanayi Odası, Ticaret Odası gibi dev odalarla anlaşmaları olduğuna değinen Canbolat, büyük ticari delegasyonlar geldiğinde bu odalarla ortak hareket ettiklerini belirtti. İTBA ve Hintli odalar bir araya gelerek Hint-Türk işadamlarını bir araya getiriyor.

2005 yılında açılmasına rağmen kısa sürede Hint piyasası hakkında ayrıntılı bilgi edinen İTBA üyelerine aylık sirkülerler gönderiyor. İTBA ayrıca üyesi olan işadamı ve şirketlere misafirhane ve turizm gezileri imkânları sağlıyor. Dernek www.indoturkish.org sitesinden Hint ve Türk işadamlarına imkânları hakkında bilgi verirken üyelerine ayrıntılı bilgi gönderiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious