Genç yaratıcılar da Cannes'da

Genç yaratıcılar da Cannes'da.11943
  • Giriş : 09.05.2008 / 12:45:00

61. Cannes Film Festivali kapamındaki Short Film Corner'da üç Türk'ün kurduğu bir oluşum da yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu yıl 61'nci kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'nin yan etkinliklerinden biri olan Short Film Corner'da üç Türk'ün kurduğu bir oluşum da yer alıyor. Efe Çakarel, Kamer Altınova ve Halim Cillov'un girişimiyle oluşturulan www. theauteurs.com adlı web sitesi aracılığıyla, bir kısa film yarışması düzenliyor.

Kendilerine The Auteurs adını veren üç genç girişimci, bağımsız filmlerin ve auteur (yaratıcı) sinemasının izlenebileceği bir internet sitesi kurmaya karar verdi. Yapım için geniş bütçeleri olmayan, dünyaca ünlü dağıtım şirketlerinin kotasına girmeyen, sinema tutkunu olan yaratıcıların yapımlarını dünyanın dört bir anına ulaştırmayı amaçlayan proje, şu ana kadar kendine etkili ortaklar da buldu.

Bugün Avrupa’da prodüksiyonunu yaptığı filmlerin etkisiyle adından söz ettiren, film festivallerine damgasını vuran şirketlerden biri Celluloid Dreams ve dünyaca ünlü yönetmenlerinin unutulmayan eserlerinin haklarının sahibi olan Criterion Collection ile bir anlaşma imzaladı.

The Auteurs, bu yıl 14 ile 25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 61'nci Cannes Film Festivali'nde de dikkat çekecek gibi görünüyor.

Theauteurs, Cannes Short Film Corner’da bir yarışma organize ediyor. 250 kısa film yönetmeninin 3 günlük süre içinde çekimlerini yapıp montajlarını tamamlayıp theauteurs.com’a yükleyecekleri filmler yarışacak. Jüri başkanlığını Celluloid Dreams’in kurucusu Hengameh Panahi’nin yapacağı yarışmada birincilik ödülü 10 bin dolar. Yarışmaya Facebook, HP, Flip ve Celluloid Dreams sponsor oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious