Gencebay: Yunanlar akrabamız olabilir

Gencebay: Yunanlar akrabamız olabilir.11898
  • Giriş : 16.12.2007 / 19:03:00

Küçük yaşında bağlama çalmaya başlayan, Klasik Batı Müziği, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği eğitimleri alan Orhan Gencebay'ın en büyük ideali, dünya standartlarında bir Türk müziği belgeseli yapmak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Orhan Baba, bu yolda tarih okumaları yaparken Türk kültürü üzerine ciddi bir araştırma yapmış. Kafkasya ve Kırım kökenli olan, 20'li yaşlarında Kencebayoğulları soyadını Gencebay diye değiştiren büyük ustanın bir isyanı var: Kendi kültürümüzü bilmiyoruz. Gencebay'la yaptığımız sohbetin ana konusunu da bu nedenle kaçınılmaz olarak tarihimiz oluşturdu.

Belgesel hazırlamak için yola çıkmışken tarihimizde sizi heyecanlandıran bulgulara mı rastladınız ? En büyük idealim dünya çapında bir Türk müziği belgeseli yapmak. Bu amaçla yola çıkınca tarihimizi daha iyi öğrendim. Konum ve önceliğim Türk müziği.

ALP DAĞLARI TÜRKÇE

Türk kültürünün tarihi köklerine inerken ne gibi detaylar ilginizi çekti? Avrupa'ya 4 bin yıl önce uygarlığı getiren Etrüsk devletini kuran proto-Türkler'dir. Daha sonra da Roma'yı kurmuşlar. Romus Romulus'u onlar da anlatır. Etrüsk'lerin Türk olduğu da 2004 yılında genetik olarak bilimsel olarak kanıtlandı. Alp Dağları da Türkçe mesela. Yunanlarla akraba bile olabiliriz! Tolgalı Pelask askeri resmi vardır, "Atamız" dedikleri kişi. Ama resimdeki yazıyı okuyamıyorlar. Çünkü Türkçe'dir.

Müzikte nasıl bir esinlenme var? Geçenlerde İrlandalı genç bir rock grubu dinledim. Resmen Anadolu melodileri kullanıyorlardı. Melodi trafiği özenti değil, etnik. İrlanda'nın da kökeni Orta Asyalı Gaeliklere dayanıyor. İrlanda'da da varlar, Anadolu'da da. Baltık ülkelerinde binlerce Türkçe izler var. Bazı melodileri bizimkiyle aynı.

Kendi müziğinizde Türk kültürünün kökenleri... Bazı bestelerim Orta Asya etkinliğini çağrıştırsa da armonize ettiğiniz zaman bunun adeta bir Alman bir Avusturya ya da bir Polonya "sound"u haline dönüştüğünü görünce bize de ilginç geliyor.

'Tarihi yazan batılılar olmuş'

BİLDİĞİMİZ tarihi yazan, anlatan Batılılar. İşlerine geldikleri gibi anlatmışlar. Tanıyamadığına "ölü medeniyet" deyip geçmiş. Halbuki atalarımız büyük ihtimalle 40-45 bin yıldır Anadolu'da olabilir. Zaman içinde din, kimlik ve diller oluştukça ırklar farklılaşmış. 10 bin yıldır Türk dili dünyanın birçok yerinde mevcut. Ön Türk araştırmacısı, tarihçi Kazım Mirşan üstadımızdan faydalandım. Bilgilerim onun sayesinde pekişti. İlber Ortaylı, Kazım Mirşan gibi değerlerimizin eserlerine yoğunlaşalım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious