Gencebay'a borsa yasağı

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

SPK, Orhan Gencebay'ında aralarında bulunduğu dokuz kişi hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu ve borsada işlem yapmalarını yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sermaye Piyasası Kurulu, Tek-Art Turizm Zigana A.Ş hisselerinde gerçekleştirdikleri işlemler nedeniyle, sanatçı Orhan Gencebay ile eski Devlet Bakanı ve Trabzon Spor Klubü Başkanı Mehmet Ali Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu dokuz kişi hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu ve borsa ve teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem yapmalarını yasakladı.

Sermaye Piyasası Kurulu, Mehmet Ali Yılmaz'ın sahibi bulunduğu halka açık Tek-Art Turizm, (TEKTU) hisse senedinde 20 Nisan 2005-19 Eylül 2005 döneminde ve 21 Aralık 2005-31 Ocak 2006 döneminde gerçekleştirilen işlemleri Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde inceledi.

İnceleme sonucunda, Tek-Art Turizm hisse senetleri üzerinde 21 Aralık 2005-31 Ocak 2006 döneminde gerçekleştirilen işlemlerde manipülasyon suçunun maddi ve manevi unsurlarını içeren fiilleri nedeniyle, Ahmet Eroğlu, Seyit İbrahim Ungan, Ali Rıza Aksoy, Hakan Avcı, Ömer Dede, Tuğrul Dadaloğlu, Mehmet Ali Yılmaz, Murat Aksoy, Orhan Gencebay hakkında Sermaye Piyasası kanunu çerçevesinde işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Kurul ayrıca Ahmet Eroğlu, Seyit İbrahim Ungan, Ali Rıza Aksoy, Hakan Avcı, Ömer Dede, Tuğrul Dadaloğlu, Mehmet Ali Yılmaz, Murat Aksoy ve Orhan Gencebay bugünden itibaren geçerli olmak üzere borsalar ve teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem yapma yasağı getirilmesini de karlaştırdı.

Söz konusu kişilerin işlem yapma yasağının getirildiği tarih itibariyle Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdindeki hesaplarına işlem yasağı kaydı işlenecek. Bunlara ait kaydi paylar, takas işlemlerine konu edilmelerinin önlenmesi için kıymet kodları farklılaştırılacak kıymet kodları farklılaştırılan kaydi paylar SPK kaydından çıkarılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious