Gencer'in külleri denize döküldü

Gencer'in külleri denize döküldü.12021
  • Giriş : 16.05.2008 / 13:17:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 11:47:49

“La Diva Turca” olarak da anılan dünyaca ünlü soprano Leyla Gencer’in İtalya'da getirilen külleri, Dolmabahçe’de İstanbul Boğazı’na serpildi. İşte törenden yansıyan görüntüler:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Milano’da 9 Mayıs’ta ölen Gencer’in külleri, vasiyeti üzerine, bugün ilahi müzik eşliğinde Boğaz sularında İstanbul rüzgarıyla buluşturulmak üzere, THY’nin tarifeli uçağıyla, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner eşliğinde getirildi. Bugün Dolmabahçe’de Gencer’in külleri denize serpildi.

GÜL DANIŞMANINI GÖREVLENDİRDİ

“20. Yüzyılın Son Divası” Leyla Gencer için İstanbul’da düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Zeynep Damla Gürel temsil etti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’ün, geçen hafta vefat eden Devlet Sanatçısı Leyla Gencer için İstanbul’da düzenlenecek törende kendisini temsil etmek üzere Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Zeynep Damla Gürel’i görevlendirdiği bildirildi.

ADI YAŞATILSIN TAVSİYESİ

Cumhurbaşkanı Gül’ün, Gencer’in adının yaşatılmasını teminen ilgili makamlara, “mümkün ise” sanatçının heykelinin bulunduğu Opera binasına yakın bir mahale “Leyla Gencer” adının verilmesi tavsiyesinde bulunduğu da kaydedildi.

Açıklamada, Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminden bu yana Türkiye’nin Milano Başkonsolosluğu aracılığıyla Leyla Gencer’in sağlık durumu ve ihtiyaçları ile yakından ilgilendiği ifade edildi.

Gül’ün Leyla Gencer’in vefatı dolayısıyla yayımladığı mesaj da açıklamada hatırlatıldı. Cumhurbaşkanı Gül’ün 10 Mayıs günü yayımladığı mesajı şöyle: “Opera tarihinin gelmiş geçmiş en büyük divalarından olan Devlet Sanatçımız Leyla Gencer’in vefatından büyük üzüntü duydum. Dünyanın büyük opera sahnelerinde alkış toplayan, değerli ödüller alan, genç sanatçılar yetiştiren, ülkemiz için bir kültür elçisi gibi çalışan ve gururumuz olan Leyla Gencer, örnek sanatçı kişiliği ve yaptıklarıyla her zaman takdirle anılacaktır. Kendisine Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious