Gençler bilime ilgisiz!

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK), bin 33 kişiyle yaptığı araştırma, gençlerin bilime ilgisinin olmadığını ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜBİTAK, ‘Bilimsel Okur Yazarlık’ çerçevesinde 47 il, 97 ilçe ve 68 köyde 15-24 yaş grubundaki bin 33 gençle görüşerek gençlerin bilime merakını araştırdı. Çarpıcı bilgiler içeren rapor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a geçtiğimiz ay yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında sunuldu.

Araştırmaya göre, gençlerin sadece yüzde 29’luk kesimi bilimsel çalışmalarla ilgileniyor. Bu oran Avrupalı gençler arasında yüzde 38. Teknoloji ve bilimsel gelişmelere yakın olan Türk gençlerini ise en fazla tıp ve internet alanındaki yenilikler ilgilendiriyor. Çevre, astronomi ve beşeri ilimler de gençlerin ilgisini çeken diğer alanlar olarak göze çarpıyor. Araştırma sırasında yapılan bilgi yarışması daha farklı bir durumu ortaya çıkardı. Buna göre, 10 bilgi sorusunu içeren yarışmada Türk gençleri 5 soruya doğru cevap verirken, Avrupalı gençlerin oranının 7 doğru cevap olduğu belirlendi. Raporda, Avrupalı gençlerin ‘nanoteknoloji' alanındaki gelişmeleri izledikleri, Türk gençlerinin ise genetik ve nanoteknolojiyle ilgilenmediği belirtildi. Gençlerin bilimsel konulardaki etkinliklere katılma düzeyinin düşük olduğunu tespit eden TÜBİTAK, bilimsel alanlarda az sayıda yaygın etkinlik düzenlendiğinin ve oranın düşmesinin bundan kaynaklandığının altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious