Gençler için yeni iş fırsatı

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan işsiz lise mezunu gençler, uygulanan proje ile iş sahibi olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

YETİŞTİRİLECEKLER...

İŞ-KUR, KOSGEB ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ortaklaşa yürüttüğü bir proje ile işsiz gençlere Bilişim Çırağı olma imkanı sunuyor. Proje ile herhangi bir güvencesi olmayan lise mezunu işsiz gençlerin kalifiye eleman olarak yetiştirilmesi amaçlanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürü Mevlüt Bilici, "Genel Müdürlük olarak projenin finansmanını sağladık. İlk etapta bin 20 gence istihdam sağlamayı amaçlıyoruz" dedi.

KOBİ'LERDE 6 AY İSTİHDAM


EĞİTİMLE ilgili bilgi veren Bilici, sözlerini şöyle sürdürdü: "Maliye, bilişim, ihracat hukuku, dış ticaret, bilgisayar ve yabancı dil eğitimi gören gençler, KOBİ'lerde 6 ay istihdam edilecek. Bu sürede gençlerin ücretlerini, KOSGEB sağlayacak. İşletmeler hiç masraf yapmadan yetişmiş eleman kazanacak. 6 ay sonunda kendileri için vazgeçilmez birer eleman haline gelen bu gençleri, işletmeler kendileri istihdam etmeye başlayacak."

HAZIRLIKLAR TAMAM...

PROJEDE İŞ-KUR'un eğitimden sorumlu olduğunu, TİM'in eğitim konularını belirlediğini anlatan Bilici, KOSGEB'in ise eğitim sonrasında kursiyerlerin KOBİ'lerdeki 6 aylık istihdam bedelini karşılayacağını söyledi. Bilici ilk etapta ihracat potansiyeli yüksek olan Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Sakarya ve Trabzon'daki lise mezunu işsiz gençleri belirlediklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious