Gençler iyi yönlendirilemezse gelecekte başa bela

  • Giriş : 25.03.2006 / 00:00:00

Gaziantep Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Celal Doğan, 72 milyonlu Türkiye nüfusunun 29 milyonunun 22 yaşaltı nüfus olduğunu, ancak bu genç nüfusun iyi yönlendirilmemesi durumunda gelecekte ülkenin başına bela olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doğan, Arı Hareketi tarafından 7. GençNet konferansları kapsamında Gaziantep Özel Seçkin Okulları'nda düzenlenen, ''Hayatın Her Alanında Girişimcilik'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, genç girişimcilerin önündeki engellerin ortadan kaldırılması için bu engellerin neler olduğunu çok iyi bilinmesi gerektiğine dikkat çekti.

72 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 8'nin 65 yaş ve üzeri olduğunu ifade eden Doğan, bu rakamların İtalyada yüzde 17, Yunanistan'da yüzde 18 ve İsceç'de yüzde 17 olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği'ne (AB) tam üye olmaya çalışan Türkiye'nin çok genç bir nüfusa sahip olduğunu belirten Doğan, bu genç nüfusun eğitimi ve istihdamının hayati önem taşıdığına işaret etti.

Türkiye nüfusunun 72 milyon olduğunu, bunun 29 milyonunun 22 yaşın altında olduğunu anlatan Doğan, şu bilgileri verdi: ''AB ülkeleri ile kıyaslama yaptığımız zaman, Türkiye'nin çok genç bir nüfusa sahip olduğunu görürüz. Türkiye'nin nüfusu her yıl 1 milyon artıyor. AB'ye yeni üye olan ülkelerden Macaristan'da ise nüfus 30 yılda sadece 700 bin artabildi. Genç nüfusa sahip olmak büyük bir avantajdır ve zenginliktir. Ancak, bu artışın dengeli olması ve iyi değerlendirilmesi gerekir. Aksi takdirde, büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.''

Doğan, Türk eğitim sisteminin, ezbere dayalı bir sistem olduğunu ve bu sistemin değiştirilmesinin bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

Türkiye'deki birkaç liselerden örnekler veren Celal Doğan, 1998 lise son sınıf öğrencisi olan Diyarbakır Gaffar Okan Lisesi'nin hiç bir öğrencisinin üniversite sınavını kazanmadığını, bunu Hakkari Yüksekova Lisesi'nin takip ettiğini, en entrasan olanının ise Ankara Şereflikoçhisar Lisesi'nin ise hiç bir öğrencisinin üniversiteye gidemediğini kaydetti.

Bu liseleri Şanlıurfa Hilvan Lisesi'nin takip ettiğini belirten Doğan, bu örneklerin Türkiye'deki eğitim sistemindeki çanpıklığın ortaya konulmasının gözler önüne serildiğini bildirdi.

İstanbul'da bir Galatasaray Lisesi ile Şenlikköy'deki bir lisenin arasında dağlar kadar fark olduğunu vurgulayan Doğan, bu rakamlara bakıldığı zaman Türkiye nüfusunun yüzde 19'nun işsiz genç nüfus olduğunun ortaya çıktığını öne sürdü.

Doğan, "Yani her 5 gençten birisi işsiz demektir. Bunların içinde ise en yükseğinin eğitim seviyesi lise mezundur" dedi.

Türkiye'nin uzun yıllar yoğun ve genç bir nüfusa sahip olarak kalacağının altını çizen Doğan, "Nüfusu bu kadar genç olan bir ülkenin birinci gündem maddesi ise hep gençlik ve sorunları olacaktır. Bu nedenle Türkiye genç nüfus ile ciddi boyuttu ilgilenmek zorundadır." şeklinde konuştu.

Doğan, Türkiye'nin de yaşlanmasının kaçınılmaz olacağını, 1990 yılında nüfusunun yüzde 50'sinin yaşlı olan ülkenin 2006 yılında yüzde 40'larar düştüğünü söyledi.

ÖZEL OKULLARIN ÖNÜ AÇILMALI

1977 yılında kendisinin doğduğu köyde 5 tane üniversite mezunun olduğunu, ancak kendisinden sonra köyden hiç üniversite mezunun çıkmadığını işaret eden Celal Doğan, "Neden? Benden sonraki nesiller geri zekalılar mı? Hayır. Çünkü getirilen sistem dar gelirli ve kırsal kesimdeki ailelerin çocuklarının okumasını engelliyor" ifadesini kullandı.

Eğitimin gelişmesi ve kalitenin artması için özel okulların önünün açılması gerektiğini ifade eden Doğan, şunun ya da bunun okul veya terikat okulu filan okulu diye ayrımın yapılmaması gerektiğini kaydetti.

Doğan, "Eğer sizin böyle bir düşünceniz varsa, devletin denetim kurumu var. Müfettişleri var. Gönderirsiniz müfettişleriniz şüphelendiğiniz okulları denetlettirirsiniz" diye konuştu.

Celal Doğan, gençlerin, yakın tarihi çok iyi araştırmalarının gerekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkan Yardımcısı Ünal Özdil ise Türk insanının kültürü ve yapısı gereği girişimciliğe açık olmakla birlikte zaman zaman çekingen davranabildiğine dikkat çekti.

Türkiye'de, girişimcilik konusundaki olumlu örneklerin bu ruhun yeniden canlandırılmasında önemli rol üstleneceğini dile getiren Özdil, şöyle devam etti:

''Bu konuda, Gaziantep'i en başarılı örneklerden biri olarak göstermenin gururunu taşıyorum. Gaziantep, girişimcilik konusunda çok önemli çalışmalara imza atmıştır. Özellikle tekstil, gıda, makine, plastik ve kimya sektörlerinde gösterilen atılımlar ve başarılar bölge kalkınmasında önemli katkılar sağlamıştır.''

Diğer panelist Vezir Halı Sanayi Genel Müdürü Asım Balat da meslek hayatına ilişkin bilgi verip, gençlere çok çalışmaları ve kararlı olmaları tavsiyesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious