Gençler kendilerinin farkına varmalı

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Okullardaki, sokaklardaki gençler arasındaki şiddet her gün gündemimizi meşgul etmeye devam ediyor. Bunlardan en çok rahatsız olan şüphesiz ki yine siz gençler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Gemisini kurtaran kaptan misali hepimiz önce kendi hayatlarımızdan sorumluyuz. Ergenlik çocuklukla yetişkinlik arası bir dönem olduğuna göre ergenler de bilinçlendikçe tehlikelere karşı daha duyarlı olup kendilerini tehlikelere karşı korumaya çalıştıkça daha az zarar görecekler.

Bir yetişkinden daha bilinçli ve sorumluluk sahibi olarak "Akıl yaşta değil baştadır." atasözünü doğrulayan pek çok genç biliyoruz. Bilinçli bir genç sadece kendisi zarar görmemekle kalmayıp arkadaşlarını da pek çok tehlikeye karşı bilinçlendirip uyarıp korumaktadır. Gençlik çağı arkadaşlığın, gaye ve hedef edinme özelliklerinin ön plana çıktığı bir çağ. Daha iyi yaşamak, kötü davranışlardan alışkanlıklardan korunmak önceki nesillerin hatalarının bedelini ödememek için gayret gösteren ideal sahibi gençler, arkadaşlarının da kendilerine ve çevrelerine zarar verecek davranışları fark etmelerine sebep oluyorlar. Böylece şiddete yol açan duygu, düşünce ve davranışların farkında olan gençler olumlu davranışlar edinerek şiddetten uzak durup kendilerini kontrol edebiliyorlar. Buna bağlı olarak siz gençlerin şiddeti önlemek için yapabileceğiniz pek çok şey var. Bunların başlıcaları ise şunlar:

Öfkenin doğru ifadesini öğrenmeliyiz

Bunun için de şunlar gereklidir: İnsanlar, olaylar ve fikirler hakkında düşünmek, doğru fikirlerin ortaya çıkması için bol kitap okumak, sağlıklı insan ilişkilerine önem vermek. Buna bağlı olarak duygu eğitimine ve öfkeyi şiddetle değil sözle ve beden diliyle doğru şekilde ifade etmeyi öğrenmeye gayret etmek. Duygu, düşünce ve davranış eğitimi ahlaki eğitimle mümkündür. Dini ve ahlaki değerler kişinin iyi ile kötüyü ayırt etmesini, duygu düşünce ve davranışlarını kontrol altında tutmasını mümkün kılar. Kişi dini ve ahlaki eğitimi en iyi ailede alır. Bu sebeple şiddet önce aile içinde önlenmelidir. Bununla beraber insan nasıl mükemmel değilse aile de hatasız olamaz. Gençler eksikliklerini akıl yoluyla gördükleri ve öğrendikleri üzerinde düşünerek de tamamlayabilirler.

Şiddetin verdiği zararın bilincinde olmalıyız

Bazı gençler özellikle mafya dizilerine büyük ilgi gösteriyor ve bunun sonucunda kendilerine karşı işlendiğini düşündükleri suçun cezasını kendileri vermeye kalkıyorlar. Bu durumun kişiye, ailesine ve çevresine verdiği zararların bilincinde olan gençler ise arkadaşlarını da bu konuda uyarabiliyor. Hukukun üstünlüğü kavranmalı ve mafya dizilerinin etkisinde kalmamak için yayınlar dikkatle seçilmeli ve seyredilenler duygusal açıdan değil yol açtığı sonuçlara göre değerlendirilmelidir.

Güzel örnekleri görmeli, uygun arkadaş seçilmeli

Dini ve ahlaki değerleri hayata geçirmek ancak güzel örnekler görmekle mümkün. Doğru düşünce ve davranışları olan arkadaşlarla beraber olmaya ve insanların da hatalı olabileceğini kabul ederek tek bir kişinin etkisinde kalmamak için farklı arkadaşlar seçmeye özen gösterin.

Davranış bozukluğu olanları dışlamayın

Bir arkadaşınızın olumsuz davranışları olması durumunda bu arkadaşınızla birebir ve sık görüşmemeye çalışmakla beraber onu gruptan dışlamayın. Böyle arkadaşlarınız olumsuz etkilerle şiddete yol açabilecek olumsuz davranışlara sahip olabilir, fakat kişiliğin yeniden şekillenme döneminde olduklarından grup içinde güzel davranışlar görerek kendilerini geliştirebilirler.

İnternet kafelere giderken dikkatli olun

Bilişim sistemleri bilginin edinilmesinde ve paylaşımında çok büyük yararları olmakla beraber maalesef çocuk ve gençler tarafından bilgisayarlar yoğun bir şekilde oyun eğlence maksadıyla kullanılıp bağımlılıklara da yol açıyor. Böylece ergenin kişiliğinin çok yönlü gelişmesine, düşünüp okuyup araştırarak ideal sahibi olup, düşüncelerini hayata geçirmesine engel oluyor. Buna bağlı olarak bütün oyunları oynarken ölçülü olmakla beraber bilhassa şiddet içeren yayın, internet oyunları vb.'lerin kişinin şuuraltında etki bırakması sebebiyle bunlardan uzak durun. Yine internet kafelerin denetimden uzak olanları, gençleri hedef alan kişilerin, çocuk ve ergenleri koruyucu ortamdan uzak olarak savunmasız bulabildikleri yerlerdir. Bu gibi yerlerde çocuk istismarı, suça alet etme, bağımlılık yapan madde satışı gibi vahim durumların görülmesi endişe vericidir. Elbette her internet kafe böyle değildir. Gerekli olduğu takdirde internet kafeleri dikkatli seçip, uzun süre kalmamaya da özen gösterin.

Yaralayıcı kesici aletler taşımayın

Yaralayıcı kesici aletleri taşıyan kişi bunları savunma maksatlı da taşısa öfke anında bu aletleri kullanmaya meyledebilir. Bilhassa ergenlik dönemi öfke kontrolünün yeni yeni öğrenildiği bir dönemdir. Bu tür aletleri savunma maksatlı da olsa hiç taşımamanız ve taşıyan arkadaşlarınızın yaptıklarının yanlış olduğunu kavramalarını sağlamanız ve lüzumu halinde ilgili kişilere haber vermeniz şiddeti azaltacaktır.

Karşı cinsle arkadaşlıkta ölçülü olun

Kız erkek arkadaşlığında ölçüsüzlük, dini ve ahlaki değerlere uygun olmayan davranışlar öfke ve şiddeti tetikleyen nedenler arasında ilk sıralarda yer almakta, alkol, kesici alet, ateşli silah vb. taşıma gibi yanlış davranışlarla birleşerek gençlerin telafisi mümkün olmayan hatalar yapmasına sebep olmaktadır. Bazen yaşınız icabı arkadaşlarınızın ilgisini çekmek, onlara bir şeyleri ispat etmek, onları etkilemek dürtüsüyle de ölçüsüz davranışlarda bulunabilirsiniz. Unutmayın ki siz suç işlediğinizde yanınızda o arkadaşlarınızdan hemen hiç kimseyi bulamazsınız. Bu sebeple duygularınızı aklınızla kontrol ederek her hususta olduğu gibi bu konularda da ölçülü davranın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious