Gençlerde şeker riskine karşı Omega-3

  • Giriş : 26.09.2007 / 13:25:00

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, özellikle bazı balık türlerinde bolca bulunan Omega-3 yağ asitlerinin tüketimi, gençlerde birinci tip diyabet riskini net biçimde azaltıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özellikle gençleri etkileyen ensüline bağımlı diyabet türü, ensülin hormonu üreten pankreas hücrelerinin tahribine yol açıyor. Bu hastalık kontrol altında tutulabiliyor, ancak tedavi edilemiyor.

Araştırmalarını Journal of the American Medical Association dergisinin bugünkü sayısında yayımlayan hekimler, bu diyabet türünün nedeni henüz bilinmese de, genetik ve çevre faktörlerinin etken olabileceğine işaret ediyor.

1994 ile 2006 arasında bin 770 birinci tip diyabet hastası çocuk üzerinde yapılan araştırmada, 6 yıldan fazla izlenen katılımcıların, ensülin üreten pankreas hücrelerinin gelişimi, 1 yaşından itibaren başlatılan Omega-3 yağ asidi tüketimiyle bağlantılı şekilde gözlemlendi.

ABD'nin Coloroda Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın sonunda veriler incelendiğinde, Omega-3 yağ asidinin düzenli olarak tüketilmesi durumunda, genetik eğilimi bulunan çocuklarda, bu tür diyabetin gelişme riskinin yüzde 55 düşük olduğu görüldü.

Araştırmanın başında bulunan Dr Jill Norris, gençleri etkileyen bu diyabet türünün 10 gençten birinde görüldüğünü ve yetişkinleri özellikle 40 yaşından sonra etkileyen ve obezler ile fazla kilolularda daha sık görülen ikinci tip diyabetten daha seyrek ortaya çıktığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious