Gençlere 'oh be' dedirteceğiz

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, Avea'yı Türkiye pazarının geleceğini şekillendirmede etkin hale getirmek için çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türktan, Avea'da kullanıcılar için daha ucuz veya pahalı algısının ötesine geçilerek gerçek fiyata kaliteli iletişim mesajının ön plana çıktığını söylüyor. Numara taşınabilirliğinin hayata geçmesiyle rekabetin kızışacağını kaydeden Türktan, tüketicinin daha iyi fiyat ve hizmet sağlayabilen firmalara yöneleceğini anlatıyor.

Dün Diyarbakır Bölge Santralı'nı hizmete açan Avea'da ilk alınan kararlardan birisinin yeni altyapı yatırımları olduğunu belirten Türktan şunları söylüyor: "Avea bildiğiniz gibi özellikle müzik ve spor gibi alanlarda son derece yenilikçi ve daha önce hayata geçirilmemiş projeleri pazara sundu. Yeni yılla birlikte bu projelerin sayısı ve hacmi büyüyecek. Kullanıcılara gerçek fiyatla kaliteli hizmet sunma stratejisi kapsamında özellikle gençlere 'Oh be!' dedirtecek hizmetlerle geliyoruz." Türktan, Avea ve sektörün geleceğiyle ilgili görüşlerini Milliyet'le paylaştı.

Avea'da neler değişti?

Avea'da ilk alınan kararlardan biri yeni teknik ve altyapı yatırımları oldu. 250 milyon dolarlık ağ yatırımının yanında 50 milyon dolarlık teknik iyileştirme yatırımı hayata geçirildi. Bayi sayısında artışa gidildi ve özellikle distribütör ve dağıtım ağında devrim niteliğinde değişiklikler yapıldı. 3 yeni distribütörle anlaşıldı. Türkiye'nin dört bir yanındaki bayilerin dış görünümü ve dekorasyonunda topyekün farklılaşmaya gidildi.

Avea'yı Türkiye pazarının geleceğini şekillendirmede etkin güce sahip bir şirket haline dönüştürmek için adımlar atmaya başladık.

Son olarak da yapılan tüm bu değişim ve yatırımları halka yansıtacak bir marka yatırımına gidildi. Kullanıcılar için daha ucuz veya pahalı algısının ötesine geçilerek gerçek fiyata kaliteli iletişim mesajı ön plana çıkarıldı.

Baz istasyonlarını ne kadar artırdınız?

Türkiye'deki baz istasyonları, hızlı internet bağlantısı sağlayan EDGE sistemiyle yükseltildi. 2006 yılı başında 6.600 olan baz istasyonu sayısı 7650'ye yükseldi ve nüfusun yüzde 86'sı kapsama altına alındı.

Ses kalitesini artıracak olan AMR sistemi tüm baz istasyonlarında etkin hale getirildi. Teknolojinin satın alındığı tedarikçi firmaların sayısı, şebeke kontrolünü ve idaresini daha etkin bir biçimde yönetmek için dörtten ikiye indirildi.

Numara taşınabilirliği ile pazardaki tablo ne yönde değişir?

Numara taşınabilirliği, pazarın seçeneklerinden biri değil, adil ve serbest rekabetin olmazsa olmazlarındandır. Bu sayede şirketler uzun süredir numara kullananları rehin tutma konumundan çıkacak; daha iyi fiyat, ürün ve hizmet içeriği sağlayabilen firmalara yönelecektir.
Taşınan numara payının yüksek olduğu ülkelerde, taşıma servisinin abonelere ücretsiz sunulması, aboneyi bekletmeden anında gerçekleşmesi ve yoğun promosyon ve pazarlama faaliyetleri ilk sırada etken faktörler olarak sıralanmaktadır. Bu bilgiler ışığında önümüzdeki sene GSM pazarındaki rekabetin oldukça kızışacağını söylemek mümkün.

Pazarda büyüme nasıl sağlanacak?

Avea CeBIT Fuarı kapsamında duyurduğu bi'Dünya ile hizmetlerinin hepsini tek bir çatı altına topladı. Burada sadece isim değişikliği değil, aynı zamanda bir zihniyet değişikliği de yapıldı.

Mobil devlet uygulamalarından güvenli alışveriş ve banka işlemlerine, telefonlarda yapılacak ayarlardan gerçek sesli müzik dinlemeye kadar birçok yenilikçi hizmet bu kanaldan verilmeye başlandı.

Bu noktada bizim yaşadığımız ve müşterilerimize yaşattığımız büyüme ve ilerleme; tüm sektöre yansırsa sektör sadece ses değil veri taşımacılığı anlamında da ciddi biçimde yol katedecektir.

Serbest ve adil rekabet

3. nesil cep telefonu teknolojisiyle ilgili yatırımlarınız ne durumda?

Türkiye'nin en genç ve dinamik GSM operatörü Avea, son noktasını önümüzdeki günlerde koyacağı alt yapı yatırımlarıyla en gelişmiş network yapısına da sahip olacak. Serbest ve adil rekabetin oluşturulabilmesinin ardından hayata geçecek 3G yatırımlarıyla Avea'nın en başta geleceğine inanıyorum.

Baz istasyonlarının kansere neden olduğu konusuna ilişkin bir araştırmanız var mı?

Baz istasyonlarının ve cep telefonlarının kanser riski üstüne yapılmış ve kabul görmüş bir araştırma dünya çapında bulunmamaktadır. Bunun yanında bu araştırmanın tam tersi nitelikte sonuçlar veren araştırmalar Türkiye'nin konu hakkında önde gelen kuruluşlarından biri olan TÜBİTAK tarafından yapılmıştır.

Gerçek fiyatla kaliteli hizmet

Avea'nın yeni hizmetleri neler olacak?

Avea, Türkiye'deki cep telefonu kullanıcılarını birçok yenilikçi hizmetle buluşturdu: Cep telefonu kullanıcıların birçoğunun şu anda severek kullandığı farklı zil sesleriyle bezeli Ringa; cepten etkin bir biçimde e-posta ve çeşitli web uygulamalarının kolayca kullanıldığı BlackBerry; ses taşımasını telsiz kullanma etkinliğine getiren BasKonuş, cep telefonunu kullanarak film seyretme özelliği sağlayan MobilVizyon bu ilklerden birkaçını oluşturuyor.
Avea, özellikle müzik ve spor gibi alanlarda yenilikçi projeleri pazara sundu. Yeni yılla birlikte bu projelerin sayısı ve hacmi büyüyecek.
Kullanıcılara gerçek fiyatla kaliteli hizmet sunma stratejisi kapsamında özellikle gençlere oh be! dedirtecek hizmetlerle geliyoruz.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious