Gençlerin deprem bilgisi artiyor

  • Giriş : 24.10.2005 / 00:00:00

IZMIR - Izmir'de 21 Ekim depreminden sonra 250 genç üzerinde yapilan arastirma, art arda gelen depremlerin gençleri bu konuda bilinçlendirdigini, ancak söylentiyle yasanan panigi önleyemedigini gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Arastirmaya katilan gençlerin yüzde 76.8'i deprem ve depremde alinmasi gereken tedbirleri bildigini belirtirken yüzde 21.6'si "Biraz biliyorum", yüzde 1.6'si "Hiçbir bilgim yok" cevabini verdi. "deprem esnasinda ilk olarak ne yaptiniz?" sorusuna üniversiteli gençlerin yüzde 30'u "Yataktan çikmadim / yatakta bekledim", yüzde 18.8'i "Kapi esigine gittim", yüzde 7.6'si "Ailemi uyandirdim", yüzde 15.6'si ise "Kaçmaya çalistim" karsiligini verdi. Yüzde 28'i ise çok degisik sekillerde cevaplandirdi.

Gençlerin yüzde 66'si deprem esnasindaki ilk saskinliktan sonra disariya çiktigini, yüzde 33.6'si evde kalmayi tercih ettigini yüzde 0.4'ü ise uykuda olduklari ve depremi hissetmedikleri için uyumaya devam ettigini söyledi.

"Geceyi nerede geçirdiniz?" sorusuna verilen cevaplar ise yüzde 8 "Parkta", yüzde 12.4 "Arabada", yüzde 60 "Evde", yüzde 19.6 "Açik alanlarda, akrabalarimizin yaninda, daha güvenli oldugu belirtilen semtlerdeki yakinlarimizin yaninda" seklinde oldu.

21 Ekim sabahi meydana gelen depremin oturduklari binada herhangi bir hasar meydana getirip getirmedigi sorusuna gençlerin yüzde 85.6'si "Hiçbir sey olmadi", yüzde 9.6'si "Küçük çatlaklar meydana geldi", yüzde 1.6'si "Bir önceki depremde meydana gelen çatlaklar büyüdü", yüzde 3.2'si "Sivalarda dökülmeler oldu" cevabini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious