Gençlerin korkulu rüyası!

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Dışarıya çıkamayan yirmilik dişlerin cerrahi müdahaleyle alınması gerektiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Sezer, "Ağızda yer bulamayan yirmilik dişler dışarıya çıkamaz ve gömülü olarak kalır. Bu tür durumlarda dişler cerrahi müdahaleyle alınmazsa enfeksiyona sebep olur, hattâ kist oluşumu bile meydana gelebilir." dedi.

Yirmilik dişlerin 16 yaşından itibaren çıkmaya başladığını ve 25 yaşına kadar devam edebileceğini belirten Doç. Dr. Sezer, "Yirmilik dişlerin hepsi cerrahi müdahale gerektirmez. Eğer ağzımızda yirmilik dişin çıkması için gerekli yer yoksa, hiç çıkmamış ya da yarısı çıkmış dişler gömülü kalır. Dental ark dediğimiz alandaki yirmilik dişler tamamen çıkmışsa, yani tam gömülü ya da yarı gömülü değilse bir müdahale gerekmez. Bu düzgün dişler de ağız boşluğu ya da yanak tarafına doğru çıkarsa, oralardaki dokularda değişikliklere sebep olabilir." diye konuştu.

Yirmilik dişlerin diğer dişler gibi fonksiyon gösterdiğini vurgulayan Sezer, temizleme problemi olduğunu ve bu sebeple çabuk çürüdüklerini belirtti. Yirmilik dişlerin vücut direncinin düşmesi, stres, yorgunluk gibi etkenler sonucu faaliyete geçtiğini anlatan Sezer, kulak, çene ve boyunda bir basınç ağrısı meydana getirdiklerini kaydetti.

Küçük yaşlarda bu dişlerin köklerinin daha küçük ve yuvarlak olduğuna dikkat çeken Bahar Sezer, "Yaş ilerledikçe kökler uzuyor ve daha da sertleşiyor. Ameliyatlar da daha zor oluyor. Bu sebeple yirmilik dişler ister tam, ister yarı gömülü olsun erken yaşlarda alınması lazım. İleriki yaşlarda şeker, tansiyon, kalp gibi rahatsızlıklar da çıkabileceği için dişlerin alınmasında engel teşkil eder. Hasta 35-40 yaşların üzerindeyse ve bu dişlerin üzerleri 4 milimetre kemikle örtülüyse, yılda bir defa kontrol ettirmek kaydıyla yerinde kalabilirler." dedi.

Yirmilik dişlerin, alınmadığı takdirde komşu dişlere de zarar verebileceğini belirten Doç. Dr. Sezer, "Uzman bir hekim tarafından cerrahi prensiplere sadık kalınarak planlı bir ameliyat yapılırsa, müdahale sonrası hastaların şikayetçi olduğu ağrılar yarı yarıya azalır." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious