Gençlerin yeni çılgınlığı Powerball

Gençlerin yeni çılgınlığı Powerball.13271
  • Giriş : 25.07.2007 / 19:27:00

Belli bir dönem bağımlılık yapıp, elden bırakılamayan popüler oyuncaklar kervanının son temsilcilerinden biri de Powerball oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'ye birkaç sene önce gelen, fakat benim iş arkadaşlarım sayesinde yeni tanıştığım Powerball, yakın dönemde daha geniş kitlelerin, "aa bu da neymiş" deyip ilk deneyimlerini yaşadığı ve belli süre ellerinden bırakamadıkları yeni efsanevi çılgınlık olma yolunda ilerliyor.

İnsan gücü ile çalışan Jiroskop olarak tanıtılan Powerball, tenis topu büyüklüğünde olan ve ilk hareketin verilmesinden sonra, ivmenin yakalanması ile içinde balans ayarı yapılmış rotorun, daha hızlı çevrilebildiği bir alet.

Daha basit bir şekilde dünyanın hareketini taklit eden alet olarak tanımlayabileceğimiz Powerball, ilk hareketi kazandırdıktan sonra, çoğukimsenin yüzünde konsantre bir gülümse yaratmaya başlayan modern bir oyuncak gibi işliyor. Powerball'u eline alan kişiler genelde hafif bir gülümseme ve konsantrasyon ile başladıkları bu macerayı, alete alışma sürecini tamamladıktan sonra daha gerilmiş, zorlanmış yüz ifadesi ve sıkılmış dişler ile devam ettiriyor.

Kol ve bilek kuvveti ile saniyede 250 devire, dolayısı ile dakikada 15 bin devire ulaşabilmeyi olanaklı kılan Powerball, özellikle arkadaş çevresinde yayıldıktan sonra artık kıyasıya yarışın başladığı mecra haline geliyor. Üzerindeki elektronik göstergesi sayesinde, ulaşılan devir hızının sürekli takip edilebildiği alet, belirli düzeydeki devir hızları geçildiğinde, sanki elinizde bir uçak motoru çalışıyormuş hissi yaşayıtıyor.
Kol ve bilek hareketi ile çevrilen Powerball, aynı zaman basit ve heryere taşınabilecek bir spor aleti işlevi de görüyor. Powerball'ın çevrilmesi sırasında, 2 bin RPM'den, 15 bin RPM'e çıkılırken, kola 0.45 kg ila 18 kg arasında bir kuvvet uygulanıyor. Bu sayede kol kasları için egzersiz yapılabildiği gibi, hafif ve uzun süreli çevrimin insan üzerinde rahatlatıcı etki yarattığı da belirtiliyor.

Yazının başında belirttiğim gibi, arkadaş kurbanı olduğum Powerball çılgınlığı bize Mynet'teki genç ve dinamik ekipten eser kaldı. Dalga dalga yayılan çılgınlık için ilk başta, Powerball mu? Yenir mi? tepkileri veren biri olarak, ilk günlerdeki hırsım, parmağımda kısa süreli su toplamaya neden olsa da, bu alanda çok yol katettiğimi de belirtip reklamımı yapayım.

İlk olarak, haberi birlikte hazırladığımız Murat Ayyüz ile başlayan çekişmeli mücadelede onun gerisinde kalıp, bana ait Powerball'da onun rekorunu görmek sıkıntı verici olsa da, sistemli çalışma ve bol pratik sonunda onu geçmek oldukça keyif vericiydi. 10907 RPM devir hızına eriştikten sonra henüz kendi Powerball'umda geçilmemiş olmak, az da olsa muzaffer komutan gibi hissettiriyor.

Elbette eldeki, rekor ve yarış unsurunu öne çıkaran bir alet olunca, sınırları zorlamakta kaçınılmaz oluyor. Powerball'ın saniyede 250 devire çıkan modelinde elde edilen rekor, bu modeldeki 15 bin RPM'in de üstünde yer alıyor. Bir Yunan vatandaşı tarafından elde edilen rekorun derecesi ise 16317 RPM.

İşin çılgınlık boyutundan bahsetmişken, Türkiye'ye sadece 6 adet gelen Powerball'un Signature modelinin tümünün, saat 12.00'de satışa sunulduğu siteden, 12.05 itibari ile Mynet çalışanları tarafından satın alınıp, tüm Türkiye stoklarının eritilmiş olması da; hem çılgınlığın boyutunu hem de Mynet çalışanlarının bu konudaki hızını ve dinamizmini gösteriyor.

Powerball çılgınlığını yaşatan ürünün bir çok modeli bulunuyor. Amatörler için, profesyoneller için; kırmızı ışık saçan, beyaz ışık saçan derken birçok modeli türemiş. Türkiye'de satılan Powerball modellerini sizler için derledik.

250Hz Powerball Pro: Mavi ve turuncu renkli 2 çeşidi bulunuyor. Amatörler için tasarlanmış bu model sahip olduğu ağırlığı ile 15 bin devire kadar hızlanabiliyorr. Üst kısma eklenmiş dijital sayaç sayesinde topun en yüksek dönüş hızı, topun son 30 saniyedeki toplam devir sayısı ve ortalama döndürme hızınız gibi rakamsal verileri görebilirsiniz. Yaklaşık fiyatı KDV dahil 50 YTL.

250Hz Powerball Neon Pro: Mavi, kırmızı ve yeşil neon ışık saçan 3 çeşidi bulunuyor. Amatörler için tasarlanmış bu modeller sahip oldukları ağırlıkları ile 15 bin RPM’e kadar hızlanabiliyor. Yaklaşık fiyatı KDV dahil 59 YTL.

250Hz Powerball Pro Screamer: Mavi ışık saçan Powerball’da, 250Hz Pro modellere ek olarak düşük hızlarda bile tatmin edici bir ses çıkarmasını sağlamak için çarkın etrafına bir dizi hassas delik eklenmiş. Yaklaşık fiyatı KDV dahil 62 YTL.

250Hz Powerball Signature Pro: İpek gibi pürüzsüz hareketi ile Powerball hayranlarının beklentilerini karşılayan ürün, parlak beyaz neon ışığı saçıyor. Türkiye'ye sadece 6 adet gelen bu modelin hepsi Mynet çalışanları tarafından tüketildi. Yaklaşık fiyatı KDV dahil 69 YTL.

350Hz Metal NSD Powerball: Ürün, dış küreleri ve içindeki topun metalden yapılmış olması sebebiyle Metalik olarak adlandırılmaktadır. Özellikle profesyoneller için tasarlanmış Metalik Powerball, 460 gr ağırlığı ile diğer modellerin yaklaşık 2 katı ağırlığa sahip. Bu ağırlık farkı sayesinde teorik olarak 21 bin RPM’e kadar hızlanabiliyor. Bu rakam saniyede 350 devir sayısına eşit. Yaklaşık fiyatı KDV dahil 154 YTL.

Powerball’un bu modeller haricinde Techno ve mavi, kırmızı ve yeşil neon ışık saçan Powerball Neon Regular modelleri de bulunuyor

MYNET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious