Gençlik aşısı: Yüksek adrenalin

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Farklı sporları yakından takip etme şansı yakalayan gençler, futbol ve basketbol çemberinin dışına çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Önceden televizyonda gördüğü karate filmlerinden etkilenerek tekvando ve judoya giden, futbolculara özenerek sokakta maç yapan gençler, artık dağcılık, trekking (doğada yürüyüş), bisiklet, bungee jumping (yüksekten atlama), yamaç paraşütü, yüzme, sörf, rafting (nehir sporu), buz pateni, kayak ve tenis gibi alternatif sporlarla ilgileniyor. Özellikle üniversite gençliği, adrenalini yükselten ve eğlendiren aktivitelerden hoşlanıyor.

Yaz tatilinde kamp ve geziye çıkan gençler, çoğunlukla dağ ve su sporları gibi alternatif aktiviteleri tercih ediyor. Üstelik bu sporların hiçbiri profesyonellik aramıyor. Kuralları bilmek yeterli. Mesela trekking, her yaş grubundan insanın yapabileceği kolay bir spor. Fakat trekkinge çıkmadan önce unutmamanız gereken iki şey var: Bol su ve bir miktar yiyecek. Tabii yürüyüş yapacağınız yer de önemli. Kaybolmamak için yanınızda mutlaka bir rehber veya harita bulundurmanız lazım. Ancak rafting, trekking kadar kolay bir spor değil. Bu sporu yapmak için uzmanından eğitim almanız şart. Çünkü raftingde en küçük bir dikkatsizlik bile ölümle sonuçlanabilir. Şimdi de bu sporları bizzat yapan gençlere kulak verelim:

Bora Gürbüz (Yıldız Teknik Üniversitesi):

Türk gençleri, alternatif sporları 2000 yılından sonra tanımaya başladı. Önceden şartlar bu kadar iyi değildi. Malzemeye ulaşmak hem pahalı hem de zordu. Bu tür sporlar devlet desteği görürse daha ileriye gidebilir. Çünkü doğa sporları yapmak tehlikelidir. Ben de tehlikeli bir spor olan bungee jumping’le uğraşıyorum. Bu heyecanlı spor, bir uzman eşliğinde yapılmalı.

Ayşe Okumuş (Kocaeli Üniversitesi):

Gençler alışıla gelmiş takım sporlarından artık bıktı. Özellikle tatil yörelerinin son yıllarda uyguladığı paket programlar, alternatif sporların albenisini iyice artırdı. Ben yüzme bilmediğim halde sörf yaptım. Çünkü sunulan güvenlik önlemleri beni cesaretlendirdi.

Abdullah Çobanoğlu (Boğaziçi Üniversitesi):

Yamaç paraşütü benim için bir hayaldi. Hep uçmak isterdim. Ama ekonomik açıdan pahalı olması beni engelliyordu. Üniversiteye yazıldıktan sonra bu sporla ilgilenen kulübe girdim. Yamaç paraşütü yaparken kesinlikle kurs almak gerekiyor. Çünkü çok tehlikeli bir spor. Havadasınız ve siz havadayken hiç güvenli görünmüyor. Yamaç paraşütü yaparken sizi en çok etkileyen, aşağıda göreceğiniz harika doğa. Zaten ilk denemede bu sporun tutkunu oluyorsunuz.

Emel Aydın (İstanbul Ticaret Üniversitesi):

Geçen yıl Antalya’ya arkadaşlarımla birlikte tatile gittik. Orada rafting tanıtım broşürleri çok ilgimizi çekti. Tatilimizi renklendirmek için bu sporu yapmaya karar verdik. Grup halinde yapıldığı için çok eğlendik. Her rafting botunda profesyonel bir hocanın bize önderlik etmesi, korkumuzu azalttı.

Sertan Çamur (Kocaeli Üniversitesi):

Şehrin kalabalığından ve stresinden uzaklaşmak, aidiyet duygumu artırmak, doğayı keşfetmek ve temiz hava almak için dağcılık yapmaya karar verdim. Bu sporu yaparken, birçok şey öğreniyorsunuz. çadır kurmak, ateş yakmak, yiyecek bulmak, bilmediğiniz yönlerinizi keşfetmek gibi. Trekking yaparken göreceğiniz doğal güzellikler, sizi sık sık dağa çıkmaya teşvik ediyor.

Kendilerini boşluğa bırakıyorlar

Atlayışı yapacak olan kişi riskli hastalıkları olmadığını, 2 şahit huzurunda sözle ve yazıyla beyan eder. Kilonun belirlenmesi amacıyla iki kez tartılır. Tüm güvenlik önlemleri alındıktan sonra vinç tarafından yukarı çekilecek olan platforma binilir. Platformla birlikte yaklaşık 50 metre yüksekliğe çekilen atlayıcı, son kontrollerinin ardından kendini boşluğa bırakır. Zemine doğru yaklaşan atlayıcının bungee jumping ipleri esner ve atladığı yüksekliğin yaklaşık olarak yüzde 70’i kadar bir yüksekliğe tekrar yükselir. Bu yukarı kalkış birkaç kez tekrarlanır.

Rafting

Raft adı verilen kauçuktan yapılmış
şişme botlarla, debisi yüksek akarsularda yapılan bir spordur. Herhangi bir teknik bilgi ve beceri gerektirmez. Takım halinde yapılır ve takımın başında mutlaka bu sporu profesyonel olarak yapan bir rehber vardır. Takımların başındaki rehberlerin tavsiyelerine uyarak herkesin yapabileceği bir spor. Ancak çok önemli bir not olarak şunu belirtelim ki, bu sporu yapabilmek için kesinlikle yüzmeyi iyi bilmek gerekiyor. Teknik malzeme olarak can yeleği, kask ve su geçirmeyen elbiseler kullanılır. Her mevsim yapılabilir; fakat mevsime göre nehirlerin su seviyeleri değiştiği için kışın parkurlar daha zorlu olabilir.

Yamaç paraşütü

Rahatlıkla koşulacak türden uygun eğimli bir yamaca açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşuya başlamasıyla hemen hava ile dolar. Kanat şeklini alır ve pilotu taşımaya başlar. Pilotun koşuya 3-5 metre daha devam etmesi ile havalanır. Yamaçtan aşağı süzülerek konforlu ve emniyetli bir uçuşa başlar. Uçuşlar pilotun tecrübesine bağlı olarak saatlerce/kilometrelerce sürebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious