GENÇLİK BAYRAMI 90 YAŞINDA...

GENÇLİK BAYRAMI 90 YAŞINDA....14314
  • Giriş : 19.05.2009 / 08:15:00

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, bu yıl 90 yaşında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkan Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919 günü Kurtuluş Savaşı'nı başlatan ilk adımı atmıştı. Atatürk tarafından gençliğe armağan edilen bu bayram, 90. yılında gençlerin katılımıyla Türkiye'de ve yurtdışı temsilciliklerde coşkulu bir şekilde kutlanacak.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın 90. yıldönümü başta Ankara ve İstanbul olmak üzere tüm Türkiye'de ve yurtdışında tören ve gösterilerle kutlanacak. Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün olarak kabul edilen 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştı. 3 yıl süren savaşın ardından 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Atatürk, bağımsızlık yolundaki bu başlangıcı, Türk gençliğine bayram olarak armağan etti.

Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle başkent Ankara'daki kutlamalar, bugün saat 07.00'de başlayacak ve saat 24.00'e kadar devam edecek. Bu saatler arasında tüm resmî daireler, özel kuruluşlar, müesseseler, askerî birlik kurum ve karargâhlar Türk bayrağı ve Atatürk portreleri ile donatılacak ve gece ışıklandırılacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anıtkabir'de saat 09.00'da başlayacak törene katılacak. Gül başkanlığındaki kortej, Atatürk'e saygı duruşunda bulunacak. Anıtkabir'deki tören, Cumhurbaşkanı Gül'ün özel defteri imzalamasıyla son bulacak. 19 Mayıs Stadyumu'nda saat 10.00'da yapılacak geçit töreninde ise beden eğitimi ve spor gösterileri gerçekleştirilecek.

İstanbul'da yapılacak 19 Mayıs töreni ve etkinlikleri ise Taksim Meydanı ve İnönü Stadı'nda yapılacak. Bayram sabahı saat 09.30'da mülkî ve askerî erkân tarafından Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulması ile başlayacak etkinlikler, saat 10.00'dan itibaren Dolmabahçe İnönü Stadyumu'nda devam edecek. Stattaki etkinliklerde resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül verilirken, ilk ve ortaöğretim öğrencileri, izleyenlere çeşitli gösteriler sunacak. İstanbul'daki programlar sadece 19 Mayıs günü ile sınırlı kalmayacak. İlçe merkezlerinde 21 Mayıs'a kadar spor ve eğlenceler, bando gösterileri, halk oyunu gösterileri, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenecek. 30'un üzerinde ilçede Milli Eğitim müdürlüklerinin belirleyeceği alanlarda gençlik koşuları yapılacak.

Genelkurmay'dan 19 Mayıs için 3 ayrı afiş

Genelkurmay Başkanlığı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı için afiş yayınladı. Genelkurmay'ın internet sitesinden yapılan duyuruyla yayınlanan 3 ayrı afişte, Atatürk'ün "Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir", "Geleceğin ışık saçan çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir" ve "Bu vatan sizlere emanettir" sözlerine yer verildi. Afişlerde ayrıca Atatürk'ün gençlerle çekilmiş fotoğraflarına ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinden fotoğraflara da yer verildi.

Cumhurbaşkanı: Gençler bu ülkenin umududur

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Gül, mesajında, Türkiye'nin, Cumhuriyet'in ilanının ardından çağını aşan bir vizyonla, ufkun ötesini de gören bir anlayışla her alanda büyük hamleler gerçekleştirdiğini belirtti. Gül, mesajında, şunları kaydetti: "Sevgili gençler, bugün sizlerin bayramıdır. 19 Mayıs'ın gençlere bayram olarak armağan edilmesi, sizlere verilen değerin yanı sıra Atatürk'ün ve onun şahsında milletimizin size olan inancını da ortaya koymaktadır. Çünkü sizler bu ülkenin umudu ve geleceğisiniz." TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın bayram mesajında şu ifadeler yer aldı: "Sevgili gençler, binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur." Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yayımladığı mesajda, gençlere güvendiklerini, onların yüzlerindeki ışıkta, gözlerindeki pırıltıda, her geçen gün daha da güçlenen Türkiye'nin aydınlık geleceğini gördüklerini belirtti. Erdoğan, mesajında şunları kaydetti: "Unutmamalıyız ki; ancak gençlerine güvenen, gençlerini en iyi şekilde yetiştiren milletler gelecekte var olabilirler. Onun için bütün çabamız, geleceğimizin güvencesi gençlerimizin yarınlara en iyi şekilde hazırlanmasına imkan sağlamak ve onlara müreffeh bir ülke bırakmaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*