Gençlik iksiri

Gençlik iksiri.4733
  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Yaşlanmaktan çekinenler, çareler arayır.Gerçek mucize yoğurt.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Günümüzde gelişen tıpla birlikte insan ömrünün uzaması, kişilerin ciltlerine olan ilgilerini artırırken yaşlanmalarını durdurmak için çareler aramasına sebep oluyor.

Özellikle kadınlar daha uzun bir yaşamı, kırışık, pörsümüş, sarkmış, cansız ve solgun bir ciltle sürdürmeyi kabul etmediklerinden bu konuda ortaya atılan her fikre büyük ilgi gösteriyor. Bu yüzden piyasada ‘gençlik iksiri’ olarak sunulan ürünlerin sayısı sürekli artış gösterirken, yıllık harcanan paranın miktarı da her geçen gün biraz daha büyüyor. İnsanların bu konudaki zaaflarını fark eden kozmetik firmaları ve güzellik merkezleri ise mucize ürünlerle gençlik vaadinde bulunuyor. Dünyada yapılan hiçbir araştırmanın yaşlanmayı durduramadığını söyleyen uzmanlar, insanları umut tacirlerine karşı uyarıyor. Anti-aging’in, fizyolojik, doğal yaşlanmayı durdurma, önleme imkanı olmadığını vurgulayan uzmanlar, sağlıklı ve uzun yaşamanın bilinen tek yolunun yoğurt yemek ve kalori kısıtlaması yapmak olduğunu belirtiyor.

Yaşlandırmayı geciktiren etmenler konusunda dünya çapında tanınan GATA öğretim üyesi ve biyokimya uzmanı Prof. Şerif Akman, yapılan bütün araştırmalara rağmen genç kalmayı sağlayan bir formülün bulunamadığını aktarıyor. Anti-aging faaliyetlerini, ‘toplumun istismarı’ olarak tanımlayan Akman, bazı kesimlerin umut tacirliği yaptığını ifade ediyor. İnsanların yaşlılığı geciktirmekle genç kalmayı birbirine karıştırdığını dile getiren biyokimya uzmanı Akman sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yaşam süresini uzattığı deneylerle kanıtlanan tek yöntem, kalori kısıtlaması yapmaktır. Bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı ortalama bin ile bin 500 kalori arasında değişiyor. Kalori kısıtlaması yöntemiyle alınan besin yüzde 20-40 oranında azaltılarak belirtilen kalori miktarının dışına çıkmamak, yaşlılığı geciktirmek için yapılabilecek en doğru yöntem. Bir de kanıtlanan yöntem dışında tavsiye edilebilecek tek şey, egzersiz yapmak. Düzenli egzersiz, hem enfeksiyona karşı koruyucu özellik gösteriyor, hem de kas kütlesini artırıp kemik erimesini önlüyor.”

Gerçek mucize; yoğurt

Biyolojik yaş ölçümü gibi testlerin anlamsız olduğunu ifade eden Akman, yaşlanmayı geciktirmek isteyenlerin bu tür tuzaklara düşmemesi gerektiğini anlatıyor. Yoğurdun ise gerçek bir mucize olduğunu kaydeden biyokimya uzmanı Akman, bu gıdanın günlük olarak mutlaka tüketilmesi gerektiğini anlatıyor. Yoğurdun, bağırsaklardaki safra asitlerinin zararlı etkisini önlediğini açıklayan Akman, ayrıca yoğurdun bazı hazır gıdalarda bulunan nitritlerin, kanserojen nitelikteki nitrozaminlere dönüşümünü de engellediğini ifade ediyor.

Biyokimya uzmanı Akman, yapılan araştırmalarda 100 yılın üstünde yaşayan insanların uzun yıllar hayatta kalmasıyla ilgili ilginç sonuçlara vardıklarını bildiriyor. Akman, “Bu kişilerin ortak özelliği, annelerinin 25 yaşından önce doğum yapan kadınlar olması. Genç annelerin özellikle ilk çocuklarının uzun yaşama ihtimali çok daha yüksek.” diye konuşuyor. İnsanların maksimum yaşama süresinin 120 yıl olduğunu ve bu süreyi uzatmanın mümkün olduğunu belirten biyokimya uzmanı, yaşlandırmayı geciktirme çalışmalarında en önemli konunun kök hücre olduğunu aktarıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious