Gençlik Parkı yeni düzeniyle açılıyor!

Gençlik Parkı yeni düzeniyle açılıyor!.11276
  • Giriş : 14.03.2009 / 07:30:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 15:23:42

Melih Gökçek’in yenilenmesi için start verdiği Gençlik Parkı baharda Başkentlilere yeniden ‘merhaba’ diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gençlik Parkı'nın eskiye göre çok daha modern ve kullanışlı olacağını belirterek parkın baharda hizmete açılacağını söyledi. Gökçek parkın baştan sona yeniden tanzim edildiğini de ifade etti.

Ankara Garı ile Opera binası arasındaki 275 bin metrekarelik geniş bir alanda kurulu bulunan Gençlik Parkı'nın, Cumhuriyet döneminin ilk kentsel parkı olduğunu ve bu yönüyle de tarihi bir önemi bulunduğunu kaydeden Başkan Gökçek, parkın bu kapsamda daha modern ve kullanışlı bir görünüme kavuşturulması için çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Parktaki sosyal ve kültürel faaliyetlerin sayısının artırıldığını, havuzun tarihi dokusuna dokunmadan temizlenerek, yeniden revize edildiğini çevresinin ise yıkılarak yeniden düzenlendiğini, vatandaşların rahat bir şekilde gezip, oturup dinlenebileceği bir mekân haline getirildiğini kaydeden Başkan Gökçek, alan içerisinde gençlik merkezi, kültür merkezi, kapalı otopark, kabul salonu binaları ile kültür-sanat-eğlence aktivitelerinin de yer alacağını ifade etti.

Flash Animasyonu

Gençlik Parkı'nın 7 ayrı girişi bulunduğunu ancak bunların en önemlilerinin eski yerleşim yeri Ulus ile eskiden şehir dışı ve yurtdışından gelen misafirlerin ilk gördükleri yer olan Gar girişi olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, “Bu iki girişten, Gar yeniliği temsil ediyor. Ulus kapısı ise eskiden bu yana herkesin bildiği girişi. Bunları birleştiren bir aksın ortasına da Gençlik Parkı kurulmuştur. O yüzden buraları koruyarak yenileyeceğiz. Ayrıca bu 7 girişte de güvenlik bulunacak. Park'ta bulunan tüm ağaçların tek tek kimlikleri çıkartıldı ve birer numara verildi. Park'taki yeşil alanlar daha da artırıldı. Gerekli olan yerlere özellikle havuz kenarına çalı, çiçek türü ağaç takviyesi yapılıyor” dedi.

Gençlik Parkı'nın en önemli sembollerinden olan Nikah Salonu ile havuzun revize edilerek, hizmete sunulacağını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Nikah salonunu revize ederek, aynen koruyacağız. 42 bin metrekarelik alanı kapsayan havuzu da yeniden düzenleyerek suyunu arttıracağız. İçine de özel ışıklandırma yapacağız. Bu bölümü yeşilliklerle birlikte aydınlanma açısından da estetik açıdan da güzel bir görünüme kavuşturacağız.

NELER YER ALACAK?

Gençlik Parkı'nın değişen yüzünün Ankara'ya yeni bir soluk aldıracağını belirten ve yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi veren Başkan Gökçek, Parkın Opera Binası sınırında bulunan ağaçsız bölgede TÜBİTAK ile birlikte yapılan çalışmayla Türkiye'nin en modern Bilim Merkezi'nin inşa edileceğini söyledi. Merkez'in çatı katında 2500 kişilik kapalı ve 2000 kişilik de terasta olmak üzere fast-food alanı bulunacağını da belirten Başkan Melih Gökçek, büyük küçük herkesin ilgisini çekecek Bilim Merkezi'nde ayrıca engelliler için faaliyet merkezi, park yönetim binası ve altında da 600 araçlık otopark inşa edileceğini kaydetti.

Parkın eski günlerine yeniden kavuşması için yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi veren Başkan Gökçek, parkta yapılacak Gençlik Aktivite Merkezi'nin de çevresinin cam ile kapatılacağını, sessiz, sesli ve görüntülü aktiviteleri içine alacak şekilde, iki kısımda ele alınacağını ve sıcak-soğuk mevsimlerde hizmet verebilecek teknik donanıma sahip olacağını söyledi.

KÜLTÜR MERKEZİ İLE TİYATRO BİNASI

Gençlik Parkı'nda bulunan Necip Fazıl Kısakürek ve Kemal Sunal Kültür Merkezlerinin yıkılarak, yerlerine aynı adları taşıyan ve günün en gelişmiş teknolojisi ile donatılacak yeni bir kültür merkezi inşa edileceğini de ifade eden Başkan Gökçek, burada her türlü kültürel faaliyetleri içinde barındırabilecek 350 kişilik gösteri salonu olacağını söyledi. İçerisinde çeşitli faaliyetlerin yapılabileceği ve dört mevsim hizmet verecek mekanik donatıma sahip olacak merkezin bulunacağını da kaydeden Başkan Melih Gökçek, Muhsin Ertuğrul Açıkhava Tiyatrosu'nun da yeni çalışmayla kapatılarak, yerine 600 kişilik salon, 200 kişilik de balkon ve localarıyla her türlü teknolojiye sahip tiyatro binası yapılacağını ifade etti.

KABUL SALONU

Milli Komite Kurulu'nun onayı ile yapılacak olan yeni düzenlemeyle mevcut Ulaşım İşleri Dairesi Başkanlığı binasının yıkılarak, yerine Kabul Salonu yapılacağını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, binanın, Ulus yapıları ve Opera binası yapısı ile form bütünlüğü sağlayacak şekilde olacağını söyledi.

Gençlik Parkı'nın Batı cephesinde Gar'ın karşısında yer alan girişin bulunduğu meydanın altında da 113 araç kapasiteli kapalı otopark yapılacağını ifade eden Başkan Melih Gökçek, üstte taksicilerin bulunduğu otoparkın da alt alınarak, üst kısmın meydan haline getirilmesinin planlandığını söyledi.

LUNAPARK YENİLENECEK

Bugünkü Lunapark'ın yerine günümüz teknolojisine uygun çocuk ve büyüklerin kullanabileceği her türlü aktivitelerin bulunacağı modern bir Lunapark yapılacağını kaydeden Başkan Gökçek, yepyeni oyuncakların parkta yer alacağını söyledi.

Başkan Melih Gökçek, “İnsanlar aileleri ve çocuklarıyla akşam iş dönüşü buluşarak Park'ta rahatça oturabilecekler ve eğlenebilecekler. Park, yapılacak yeni modern görünümüyle, gece gündüz açık kalarak eski hüviyetine kavuşacak” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*