'Gene de en hesaplısı doğalgaz'

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

İGDAŞ Genel Müdürü Tüfekçi, en hesaplı yakıtın doğalgaz olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağustos ayında gelen son zamma rağmen en ekonomik enerji kaynağının hala doğalgaz olduğunu belirten İGDAŞ Genel Müdürü K.Levent Tüfekçi, birkaç ay sonra gündemi ilk sırada işgal edecek olan soğuklar ve kış hazırlıkları konusunda bilgi verdi.

Tüfekçi, 'Ağustos ayında BOTAŞ'ın açıkladığı yüzde 6.8'lik zamma rağmen doğalgazın en hesaplı yakıt olma özelliğini koruduğunu ifade etti. Sıcak günlerin bitmesine az bir süre kaldığına işaret eden Genel Müdür, sonbahar ve kışa hazırlık konusunda İstanbulluların şimdiden harekete geçmelerinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Doğalgaz halen yakıtların en hesaplısı. Ortalama büyüklükte (100 m2) bir daire için bir aile, ısınmada kömür, mutfak ve banyoda tüpgaz kullanması durumunda yılda bin 504 YTL harcarken, aynı ihtiyaçlarını doğalgazla karşılaması durumunda 856 YTL ödüyor. Bu da yarı yarıya tasarruf anlamına geliyor. Ayrıca doğalgaz konforu, kullanım kolaylığı ve her şeyden önemlisi çevreci bir yakıt olarak havayı kirletmemesi sebebiyle İstanbul için en ideal yakıttır. Tüm hemşehrilerimizi doğalgazın bu ayrıcalıklarından bir an önce yararlanmaya davet ediyorum."

Son yılların en sıcak günlerinin yaşandığına işaret eden Tüfekçi, şimdi sıcaklarda bunalırken birkaç ay sonra bu kez soğuklarla mücadele edileceğini söyledi. Tüfekçi, "İstanbullular kışı rahat bir şekilde geçirmek istiyorlarsa hazırlıklarını şimdiden yapsınlar. Isınma tercihlerini belirledikten sonra gerekli tesisat ve cihaz altyapısını mutlaka kış gelmeden yaptırsınlar. Kış yaklaştıkça yoğunluk artacaktır" dedi.

Bir Ailenin 1 Yıllık Yakıt Giderleri Tablosu

(KDV dahil)

DOĞALGAZ KÖMÜR+TÜPGAZ (LPG)

ISINMA 1.200 m3 685 YTL 2 ton ithal linyit 640 YTL

MUTFAK 300 m3 171 YTL 12 adet ev tüpü 432 YTL

BANYO 12 adet ev tüpü 432 YTL

TOPLAM 856 YTL 1.504 YTL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious