Genel aydınlatma tüketiminde tasarrufa gidilecek

Genel aydınlatma tüketiminde tasarrufa gidilecek.6882
  • Giriş : 15.10.2007 / 10:57:00

Acil Eylem Planı’na göre genel aydınlatma tüketiminde tasarrufa gidilecek. Buna göre şu kısıtlamalar yapılacak:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kamu kurum ve kuruluşlarının ışık gösterisine dönüşen aydınlatmaları engellenecek. Sokak aydınlatmaları en düşük düzeye inecek. Amaç, orta öçekli bir santralin üretimine denk tasarruf sağlamak

Enerji sektöründe yeterli yatırımlar yapılmadığı için 2008’den itibaren elektrik açığının oluşmasına kesin gözle bakılırken, AKP Hükümeti Acil Eylem Planı ile elektrik tasarrufuna gidiyor. Elektrik açığına dönük önlemler kapsamında ‘genel aydınlatma’ tüketiminde ciddi tasarruflara gidilecek ve Türkiye’nin tüm cadde ve sokakları karanlığa bürünecek.

Genel aydınlatmada tasarruf kararı, Koordinatör Bakan ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığında hazırlanan ve geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıklanan ‘3 Aylık Eylem Planı’nda yerini aldı. Planın, ‘Enerji ve Ulaştırma Altyapısının Geliştirilmesi’ ana başlığı altında, elektrik arz güvenliğinin sağlanması amacıyla alınacak tedbirlerden biri olarak, “Genel aydınlatmada tasarruf sağlanacak ve verimlilik artırılacaktır” denildi.

Hükümete, Enerji Bakanlığı tarafından önerilen ve 2007 yılı sonuna kadar hayata geçirileceği taahhüt edilen uygulama kapsamında, başta kamu olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların geceleri ışık gösterisine dönüşen bina aydınlatmaları engellenecek.

Acil eylem planında yer alan uygulamanın detaylarına göre, elektrik tasarrufu için, bütün sokak aydınlatmaları en düşük düzeye indirilecek. Bu kapsamda özellikle Büyükşehir Belediyeleri’nin büyük kavşaklarda yaptığı yoğun aydınlatmalar azaltılacak. Öte yandan kurum ve kuruluşların binalarında yaptıkları ve ışık gösterisine dönüşen aydınlatmaları, başta kamu olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların süsleme ve reklam amaçlı aydınlatmaları, vitrin aydınlatmaları en alt düzeye indirilecek. Bütün resmi kurumlarda geceleri sadece güvenlik için aydınlatma yapılacak.

AKP Merkezi de etkilenir

Öte yandan sözkonusu uygulamadan en fazla etkileneceklerin başında AKP Genel Merkezi geliyor. AKP’nin Haziran ayında Ankara’da görkemli bir açılış yaptığı Genel Merkez Binası, duvarlarına belediye tarafından yerleştirilen spot ışıklar nedeniyle gece boyunca yoğun olarak ışıklandırılıyor. Binanın, başka semtlerden bile net olarak görülmesini sağlayan ışıklandırmasının, yeni uygulamayla son bulacağı belirtiliyor. Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi binası ile birçok kamu kurum ve kuruluşu da uygulamadan ilk anda etkilenecekler arasında sayılıyor.

Sokaklar nükleersantrale eş değerenerji tüketiyor

Türkiye bir süredir nükleer enerjiyi konuşuyor. Kurulacak nükleer santrallerin her birinin de asgari 1200 MW gücünde olması planlanıyor. Genel aydınlatma harcamalarına çekidüzen vermeyi isteyen Enerji Bakanlığı, bu yolla, 3 milyar 677 milyon Kwh’e ulaşan sokak aydınlatması ile 5 milyar 323 milyon kwh’e ulaşan resmi daire tüketimini azaltmanın yolunu arıyor. Bu kapsamda toplamı 9 milyar kwh’e ulaşan tüketimi yarıya indirmenin bile orta ölçekli bir hidroelektrik santrali kurmakla aynı sonucu vereceği belirtiliyor. Kurulu gücü 1200 MW olan bir hidroelektrik santrali yılda 5 milyar kwh elektrik üretebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious