'Genel Başkanım 'aday olmayacaksın' derse olmam'

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı teklifi gelmesi, partisinin ve Genel Başkan'ın hayır dememesi durumunda düşünebileceğini belirterek, ''Genel Başkanım 'aday olmayacaksın' derse, olmam. Bu siyasi terbiyem gereğidir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin '2007 Nisanda yapılacağına işaret ederek, "Bu Meclisin son gününe kadar meşruiyeti, alacağı kararlar tartışmasızdır. Savaş kararı bile alır, yetkisini sonuna kadar kullanır, cumhurbaşkanını da seçer'' dedi.

Seçimlerin 5 yıl değil, hep 4 yılda bir yapıldığının hatırlatılması üzerine Arınç, milletvekillerinin 5 yıl için seçildiğine işaret ederek, "Maç başladıktan sonra kurallar değişir mi?'' diye sordu.

Arınç, Anayasanın 4 sayfasının Cumhurbaşkanı'nın yetkileriyle dolu olduğunu belirterek, yetkilerinin bir kısmının korunup bir kısmının Başbakan'a verilebileceğini kaydetti. Cumhurbaşkanın yetkilerinin çokluğuna rağmen sorumluluğunun bulunmadığına dikkat çeken Arınç, cumhurbaşkanını halkın seçmesinden yana olduğunu, bu görüşü savunanların da biraz sesini yükseltmesi gerektiğini belirtti. Arınç, bunun Anayasa değişikliğine bağlı olduğunu vurgulayarak, ciddi Anayasa değişikliklerinin zaman geçirmeden yapılması gerektiğini kaydetti.

Genel Başkanı'nın ''evet'' dediğine, kendisinin ''hayır'' demeyeceğini, bunun siyaset anlayışı gereği olduğunu anlatan Arınç, ''ne merdiven taşıdığını, ne de hesaplar yaptığını'' söyledi. Arınç, böyle bir teklif olması, gerçekleşme imkanının bulunması, partisinin ve Genel Başkan'ın ''hayır'' dememesi halinde, düşüneceği bir şey olduğunu belirterek, ''Cumhurbaşkanlığı seçimi geldiği gün Genel Başkan'ım 'aday olmayacaksın' derse, olmam. Bu siyasi terbiyem gereğidir. Meclisin içinden 50 tane Cumhurbaşkanı adayı çıkar'' dedi.

Başörtüsü tartışmalarıyla ilgili sorulara ise Arınç, toplumda kamplaşma, çekişme olmaması için ağzına ''türban'' kelimesini almadığını ifade etti.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, ''Türbanla okula gitmek isteyen Suudi Arabistan'a gitsin'' sözlerinin anımsatılması üzerine Arınç, ''Sayın Demirel, bilmiyorsa kayıp, aynı zamanda ayıp... Türkiye'de başörtüsünden dolayı okumayanlar Arabistan'a değil, Avusturya'ya gidiyorlar. Böyle demek, o çocukları aşağılamak demek'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious