Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na karşı eylem!

Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na karşı eylem!.15823
  • Giriş : 28.03.2008 / 13:19:00
  • Güncelleme : 28.03.2008 / 14:16:24

Yasa Tasarısı'na karşı 1 Nisan Salı günü saat 14.00'te tüm Türkiye'de kitlesel eylemler gerçekleştirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk Diş Hekimleri Birliği, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na karşı 1 Nisan Salı günü saat 14.00'te tüm Türkiye'de kitlesel eylemler gerçekleştirecek.

Ayrıca Ankara'da aynı gün saat 14.00'te TBMM Dikmen Kapısı önünde basın açıklaması yapılacak.

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, TMMOB'da düzenlenen basın toplantısında, tasarının TBMM'de görüşülmeye devam edileceği 1 Nisan Salı günü saat 14.00'te Türkiye'nin her yerinde işyerlerinden çıkıp alanlarda kitlesel eylemler gerçekleştireceklerini söyledi.

Tombul, aynı gün Ankara'da saat 14.00'te TBMM Dikmen Kapısı önünde bir araya gelerek seslerini bir kere daha Meclis'e duyuracaklarını kaydetti.

Tombul, 6 Nisan Pazar günü de onbinlerce kişi ile İstanbul Kadıköy Meydanı'nda Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu'nun organize ettiği mitingde bulaşacaklarını bildirdi.

Tasarının IMF'nin raporları çerçevesinde Türkiye gündemine girdiğini öne süren Tombul, "Toplumun örgütlü kesimlerinin fikirleri dikkate alınmadan IMF'nin gelme arifesinde tasarı hızla TMBB'den geçirilmeye çalışılıyor" dedi.

Tasarıyla emekliliğin hayal haline geleceğini savunan Tombul, Emek Platformu ve hükümetin görüşmesinde bazı küçük adımların atıldığını, ama temel parametrelerde anlaşma sağlanamadığını belirtti.

Emek ve meslek örgütlerinin hepsinin tasarı üzerinde uzlaştığı görüntüsünün verildiğini vurgulayan Tombul, "Temel parametrelerde bütünlüklü bir değişim olmadığı sürece tasarıya karşı mücadele etmekte kararlı olduklarını" bildirdi.

Tasarı geri çekilmezse TBMM, Cumhurbaşkanlığı ve Anayasa sürecinde mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Tombul, "1 Nisan Salı günü kitlesel eylemlerle protesto edeceğiz. Demokratik tepkimizi göstererek Meclis'e sesimizi duyuracağız" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious