Genel seçimler zamanında yapılmalı!

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, genel seçimler zamanında yapılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanlığı seçimleri toplumsal uzlaşma içinde gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Sabancı, cumhurbaşkanlığı makamının, sosyal ve tarihsel kökleri ve bugünkü işlevleri itibariyle bir uzlaşma ve uzlaştırma makamı olduğunu söyledi.

Ankara Sheraton Otel'de toplanan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi'nde konuşan TÜSİAD Başkanı Sabancı, AB sürecinde yaşananları birlik üyesi bir grup ülkenin, verdikleri sözlerin arkasında durma iradesini gösterememelerinin ve geçmişte yaptıkları hataları örtbas etme çabalarının bir ürünü olarak değerlendirdi. Kendileri için önemli olanın sürecin devam etmesi olduğunu ifade eden Sabancı, "Çünkü bu, orta vadeli bir perspektif içinde değerlendirilmesi gereken bir süreçtir ve burada temel mesele, kısa vadeli iniş-çıkışların Türkiye'nin tam üyelik perspektifini zedelememesidir" diye konuştu.

Sabancı, Türkiye, AB'nin kendisine önereceği başka her tülü statüye mutlak olarak kapalı olduğundan, Avrupa'nın hedeflerine ulaşmasının tek yolunun Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği olduğunu söyledi. Ocak ayında Almanya'nın AB dönem başkanlığı devralacağını hatırlatan Sabancı, Almanya'dan beklentilerinin, teknik açıdan hazır olan tüm başlıklarda müzakereleri açması ve Kıbrıs'ta izolasyonları kaldırma konusunu sonuçlandırması olduğunu dile getirdi.

Sabancı, 2007 yılında ekonomik ve siyasi istikrar içinde, reformlar kararlılıkla sürdürüldüğü, açık müzakere başlıklarında hızlı uyum perspektifiyle hareket edildiği taktirde 2008 ve sonrasında Türkiye'nin önü dikkate değer biçimde açılacağını kaydetti. Bunun için önerilerini sıralayan Sabancı, ilk olarak cumhurbaşkanlığı seçimleri toplumsal uzlaşma içinde gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı makamının, sosyal ve tarihsel kökleri ve bugünkü işlevleri itibariyle bir uzlaşma ve uzlaştırma makamı olduğunu vurgulayan Sabancı, "Bu yalnızca devlet organlarının sağlıklı çalışması açısından değil, toplumsal huzur açısından da önemli bir noktadır" diye konuştu.

Sabancı, genel seçimler zamanında yapılmasını isteyerek, "Bu yalnızca ekonomik istikrar açısından yaklaştığımız bir konu değildir. Türkiye önüne çıkan her dönemsel sorunu erken seçime başvurarak çözme alışkanlığından kurtulmalıdır" dedi.

Sabancı, diğer önerilerini şöyle sıraladı: "Hükümet, gerek reformlar gerekse AB uyumu bakımından aktif bir icraat sergileyerek, genel seçimlerin zamanında yapılmasını, ülke yararına kullanmalıdır. Mali disiplinden taviz verilmemeli, özerk kurumların ekonominin makro hedeflerini

gerçekleştirme konusundaki çabalarına destek verilmelidir. Hükümet ülkede zaman zaman tedirginlik yaratan konuların gündemi işgal etmesine engel olmalıdır. Kısa vadeli bakış açılarıyla yürütülen muhalefetin, orta ve uzun dönemde, Türkiye'nin ulusal çıkarlarına zarar verdiği gözden kaçırılmamalıdır. AB ile ilişkilerde tüm kesimler duygusallıktan uzak, uzun vadeli ve soğukkanlı bir bakış açısıyla konuya yaklaşmalıdır"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious